Czy istnieje jeszcze pomoc społeczna? Na jaką pomoc medyczno-opiekuńczą można liczyć? [pytanie do eksperta]

Na jaką pomoc medyczno-opiekuńczą może liczyć 86-letnia kobieta z różnymi dolegliwościami związanymi z wiekiem ?
Dodatkowo chodzenie z balkonikiem i raną na łydce, która nie goi się od dwóch lat? Podobno nie ma takiej usługi (zmiana opatrunków) w gminnym ośrodku zdrowia.
Czy istnieje jeszcze pomoc społeczna?

Maria Górecka-Lasota 23.04.2018
FacebookTwitterGoogle+Email

Zacznę może od końca – tak, pomoc społeczna istnieje u nas nadal, ale jej jakość w ogromnym stopniu zależy od miejsca, gdzie się znajduje i jak zawsze od ludzi, którzy się tym zajmują. Nie mam wiedzy na temat przepisów prawnych w tym temacie, ale odsyłam do książki A. Zasady-Chorab „System pomocy społecznej w Polsce – wyzwania i kierunki”.

Natomiast przechodząc do problemu 86-letniej kobiety, o której Pani pisze, myślę że nadszedł czas, by umieścić tę osobę w Domu Pomocy Społecznej, gdzie są lekarze (często dochodzący w określonych godzinach) i pielęgniarki, które dokonują zmiany opatrunków według zaleceń lekarza, ordynują leki. Jeśli ta osoba mieszka z rodziną, należałoby nauczyć się robić samemu opatrunki (mamie czy babci), ja sama miałam swego czasu ten problem z ojcem.

Wiem, że są pielęgniarki środowiskowe, opiekunki dochodzące w przyznanym wymiarze czasu, które sprzątają, gotują, robią zakupy. Czasem zajmuje się tym PCK, czasem właśnie Pomoc Społeczna. Radziłabym dowiedzieć się wszystkiego w Powiatowym Centrum Rodzinie, ewentualnie w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie lub Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej czy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, w zależności od tego, gdzie dana osoba mieszka.

Sama nie jestem zwolenniczką oddawania do DPS starszych ludzi, jeśli mogą funkcjonować w swoim domu, ale jak dobrze umyje się osoba poruszająca się z pomocą balkonika, jak sobie przygotuje posiłek, jak z lekami, które zapewne w tym wieku bierze? Nie podała Pani informacji, czy osoba starsza mieszka sama, czy z kimś, czy w mieście, czy na wsi, jakie ma warunki mieszkaniowe i finansowe. Myślę jednak, że Dom Pomocy Społecznej w tym wypadku byłby rozwiązaniem.

Maria Górecka-Lasota

Opiekunka seniorów, ekspert Promedica24

Ogólna ocena:
2
ilość ocen: 3

Komentarze

0

Podobne artykuły

Zadaj pytanie ekspertowi

Jeśli masz jakieś pytanie dotyczące Seniorów w obszarze opieki, medycyny i czy pomocy społecznej - napisz do nas. Eksperci wspierający kampanię odpowiedzą na Twoje pytanie.

Zadaj pytanie ekspertowi

Wysyłając zapytanie, zgadzasz się na opublikowanie jego treści oraz odpowiedzi eksperta na stronie zrozumiecstarosc.lo

Zamknij