Jak radzić sobie z odmową seniora np. w kwestii wydzielania leków? [pytanie do eksperta]

Przeczytałam z dużym zainteresowaniem artykuł o przystosowaniu pokoju chorego do jego stanu zdrowia. Mam jednak pytanie, jak rozwiązać problem kategorycznej odmowy przez seniora odebrania lub utrudnienie dostępu do leków, dokumentów czy kluczy. Chodzi mi o fragment cytuje: „Należy też umieścić poza zasięgiem chorego takie przedmioty jak zapałki, zapalniczki, klucze do mieszkania, klucze do samochodu, wszelkie dokumenty, leki i inne środki chemiczne (np. środki czystości, środki ochrony roślin)”. Np. w przypadku mojej matki jest to niemożliwe. Reaguje agresją i szantażem, że coś sobie zrobi.

Urszula Kłosińska 10.04.2018
FacebookTwitterGoogle+Email

Serdecznie dziękuję za Pani pytanie i uważne prześledzenie treści artykułu. Wspomniana uwaga dotyczy głównie tych osób, które borykają się z zaburzeniami tzw. pamięci świeżej. Chodzi o sytuacje, w których po ok. 5 minutach zapominają one o tym, że daną czynność już wykonały. Wielu z nas jest przywiązanych dość silnie do własnych dokumentów, kluczy czy leków. To zupełnie naturalne, gdyż w ten sposób chcemy utrzymać jak najdłużej poczucie niezależności. Problemy z pamięcią powodują jednak, że łatwo możemy zgubić najważniejsze dokumenty (a w efekcie paść ofiarą oszustwa) lub też przedawkować zażywane leki.

Warto pamiętać, że zabierając jedno, powinniśmy pozostawić coś w zamian. I tak może dać Pani Mamie w prezencie kolorowe pudełko do układania leków na cały tydzień. Raz w tygodniu warto pomóc Mamie poukładać lekarstwa, a dodatkowe zapasy odłożyć na wysoką szafkę. Co do kluczy, można zamontować ozdobny wieszak na klucze, gdzie Pani Mama będzie mogła je odwieszać (zawsze w jedno miejsce). Jeśli Pani Mama boryka się z zaburzeniami pamięci, proszę dorobić zapasowy komplet kluczy na wypadek, gdyby wcześniejsze zostały zgubione. W szafce (lub innym pudełku, korzystając z okazji) można też zamknąć/odwiesić nieużywane klucze do piwnicy lub innych miejsc.

Podobnie można postąpić z ważnymi dokumentami – w ramach „wiosennych porządków”, może Pani wraz z Mamą, włożyć je do teczki, a następnie pozwolić Mamie zamknąć ją w szafce. Co do dowodu osobistego – jeśli Pani Mama czuje się bezpiecznie, gdy ma go przy sobie, proszę jej na to pozwolić. Proponuję wtedy dyskretnie zakleić informacje takie jak Pesel czy numer dowodu, tak aby uniemożliwić osobom trzecim posługiwanie się dokumentem na szkodę Pani Mamy.

Życzę wiele wytrwałości, cierpliwości i siły w dalszych działaniach!

Urszula Kłosińska

psycholog
EMC Szpitale

Ogólna ocena:
3.4444444444444
ilość ocen: 9

Komentarze

0

Podobne artykuły

Zadaj pytanie ekspertowi

Jeśli masz jakieś pytanie dotyczące Seniorów w obszarze opieki, medycyny i czy pomocy społecznej - napisz do nas. Eksperci wspierający kampanię odpowiedzą na Twoje pytanie.

Zadaj pytanie ekspertowi

Wysyłając zapytanie, zgadzasz się na opublikowanie jego treści oraz odpowiedzi eksperta na stronie zrozumiecstarosc.lo

Zamknij