Istnieje kilka ważnych powodów, aby jak najdłużej z tym zwlekać.
Aktywność spowalnia rozwój demencji
W wykonanie każdej, nawet codziennej i rutynowej czynności, zaangażowanych jest wiele struktur naszego mózgu. W taki nieskomplikowany sposób, osoba starsza ćwiczy funkcje kognitywne – pamięć, koncentracja uwagi, umiejętność planowania i orientacji, ocena sytuacji, myślenie logiczne, zdolność przewidywania i wyciągania wniosków itp.
Aktywność usprawnia fizycznie
Najprostsze czynności, jak ubieranie się, mycie, odnoszenie naczyń do kuchni, ścieranie kurzu czy podlewanie kwiatów stanowią gimnastykę dla mięśni i stawów oraz profilaktykę zniedołężnienia.
Aktywność poprawia nastrój
Radzenie sobie bez pomocy innych osób przynosi satysfakcję i wzmacnia poczucie własnej wartości. Buduje w osobie starszej przekonanie, że jeszcze jest potrzebna, pomocna, użyteczna. Wysiłek fizyczny zwiększa również stężenie neuroprzekaźników, istotnych dla kondycji psychicznej.
Aktywność pomaga utrzymać relacje społeczne
Dla dobrego samopoczucia seniorów bardzo ważny jest pozytywny kontakt z rodziną oraz innymi osobami. Niesamodzielność nieuchronnie prowadzi do wycofywania się z relacji, a w konsekwencji do poczucia osamotnienia.
Jak wspierać, żeby nie wyręczać?
1.Przydzielaj zadania na miarę możliwości
Być może bliscy już nie są w stanie robić dużych zakupów, czy posprzątać całego mieszkania, ale może załatwią jeszcze drobne sprawunki i zadbają o porządek w swoim pokoju.
2.Doceniaj
Każdy z nas potrzebuje zauważenia i docenienia. Postarajmy się skupiać na tym, co osoba starsza robi dobrze, co dla nas jest pomocne, z jakich jej umiejętności, wiedzy czy doświadczenia możemy nadal korzystać
3.Nie krytykuj i nie poprawiaj demonstracyjnie
Jeśli musimy coś skorygować, zróbmy to dyskretnie. Postawmy się w podobnej sytuacji i pomyślmy o swoich odczuciach, kiedy jesteśmy upominani, a nasze niedociągnięcia i błędy są ostentacyjnie prostowane.
4.Ułatwiaj, zamiast gasić inicjatywę
Jeśli osoba starsza ma określone trudności. ale jest w stanie sobie z nimi poradzić, spróbujmy jej to ułatwić, zamiast zniechęcać: Po co Ty się w ogóle za to zabierasz, zostaw już.
Podeszły wiek niesie ze sobą przeróżne ograniczenia. Lepiej unikać schylania się, dźwigania, wchodzenia na krzesło. Osłabione mięśnie i stawy oraz wyczerpujące się rezerwy organizmu powodują szybsze męczenie się, zmniejszoną wytrzymałość – dlatego zadania powinny być lżejsze, a złożone czynności podzielone na etapy. Nawet osoby z zaawansowaną demencją są w stanie zrobić coś samodzielnie. Nie studźmy zapału do aktywności.
Komentarze