Rola rodziny i opiekunów przy opiece nad osobą starszą

W Polsce opiekę nad osobami w wieku podeszłym sprawują głównie członkowie rodziny. Często, pomimo dobrych chęci, obowiązek ten okazuje się ponad siły – np. gdy bierze je na swoje barki jedna osoba. Postęp medycyny sprawił, że żyjemy coraz dłużej. To triumf cywilizacji, ale i nie lada wyzwanie, bo gdy senior zaczyna wymagać opieki, obraz rodziny zmienia się całkowicie. To on staje się centrum, to wokół niego wszystko oscyluje. Często oznacza to, że jeden z członków rodziny musi zmienić swoje życie, by móc się nim opiekować. (więcej…)

Redakcja Poradnika dla Rodzin i Opiekunów Seniorów 03.04.2019
FacebookTwitterEmail

Opiekowanie się nie jest łatwe

Opieka nad seniorem, szczególnie bez odpowiedniego przygotowania i wsparcia, może stać się wyzwaniem. Najczęstsze odczucia, które deklarują nieformalni opiekunowie seniorów, to, oprócz poczucia dobrze spełnionego obowiązku, frustracja, zmęczenie, rozdrażnienie i poczucie izolacji. Jeśli odczuwasz podobne emocje, nie wiń się, to zupełnie naturalne. „Opiekunowie często sami są cichymi pacjentami ze względu na życie we wzmożonym napięciu, konieczność odmiany dotychczasowego życia, braku czasu na urlop i funkcjonowaniu w stałym poczuciu obowiązku. Ciągłymi obawami, że nie podołają, a także cierpieniem związanym z patrzeniem na odchodzenie, stopniowo narastającą degradację osoby starszej, znoszeniem niezasłużonych pretensji z jej strony” – podkreślają psychiatrzy. W psychologii stan ten nazywa się zespołem stresu opiekuna, czyli fizycznego, emocjonalnego i psychicznego wyczerpania. Główną przyczyną takiego stanu jest pozbawienie wsparcia ze strony innych osób i presja otoczenia na rzecz pełnego zaangażowania w obowiązki opiekuńcze. Dodatkowe frustracje wywołuje fakt, że opiekunowie często czują się niedoceniani i niezauważani przez osobę, której poświęcają swoje życie. Zdarza się, że osoba niesamodzielna jest wręcz negatywnie nastawiona do swojego opiekuna – to charakterystyczne szczególnie w przypadku chorób otępiennych. Dla opiekuna taka sytuacja jest niezwykle trudna i wpływa deprymująco na samopoczucie.

Co możesz dla siebie zrobić?

Koniecznie poszukaj wsparcia w wykonywaniu obowiązków opiekuńczych i wygospodaruj czas wolny na odpoczynek i odreagowanie stresu. Pamiętaj, że nie ma nic złego w skorzystaniu z pomocy wykwalifikowanej opiekunki. W zależności od sytuacji może to być opieka bardzo zaawansowana albo pomoc doraźna, np. dodatkowe towarzystwo dla seniora lub wsparcie w codziennych obowiązkach, abyś miał czas wyjść załatwić swoje sprawy lub miał chwilę dla siebie. Może to być rozwiązanie na czas wakacji, ważnego wyjazdu czy delegacji. Jeśli Twój podopieczny jest przewlekle chory i wymaga całodobowej opieki, warto przy-gotować się do takiego zadania:

  • Zrób listę pytań, które chciałbyś zadać lekarzowi prowadzącemu i poproś go o spotkanie.
  • Zorientuj się, czy w Twoim mieście nie ma kursów lub warsztatów przygotowujących do roli opiekuna, może warto byłoby skorzystać z takiego rozwiązania.
  • Umów się na wizytę u specjalisty psychologa, który podpowie Ci, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach – zarówno tych z seniorem, jak i z samym sobą.
  • Ustal zasady codziennego funkcjonowania i przestrzegaj ich. Twój podopieczny również czuje się bezpieczniej, gdy ma stały rytm dnia – warto przygotować plan dnia, który będziecie oboje kontrolować. Może to być poranna kawa zawsze o tej samej porze, czas na książkę lub ulubiony serial. Pamiętaj, że masz prawo do odpoczynku i swojego życia.
  • Każdego dnia spraw sobie drobną przyjemność. Może raz na jakiś czas uda się za-planować wyjście do kina lub teatru albo na kawę z przyjacielem.
  • Pamiętaj o utrzymywaniu kontaktów towarzyskich. Jeśli nie masz czasu na regularne spotkania, rozmawiaj ze znajomymi przez telefon lub komunikatory.
  • Pamiętaj, że regularny wysiłek fizyczny nie tylko pomaga dbać o kondycję niezbędną w pracy opiekuna, ale też podnosi poziom endorfin i sprawia, że łatwiej walczyć z przeciwnościami. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na regularne wyjścia na basen, fitness czy bieganie, może uda się trochę poćwiczyć w domu lub jeździć na zakupy rowerem?
  • Zadbaj o dobry sen. Nie kładź się zbyt późno, odpowiednia ilość snu pozwala się zregenerować i nabrać sił na następny dzień.

Pozytywne emocje wracają

Postaraj się, aby Twój kontakt z podopiecznym opierał się na obopólnej sympatii, spróbuj zrozumieć, że senior, który wymaga Twojego wsparcia, prawdopodobnie też nie jest zachwycony tą sytuacją. Chorzy często mają poczucie utraty godności, nie mogą pogodzić się z uzależnieniem od innych, tęsknią za swoim „starym” życiem, czują się ciężarem. Spróbuj znaleźć jakąś nić porozumienia między Wami, interesuj się jego samopoczuciem, proponuj nowe zajęcia, wspólne spędzanie czasu. Często samotność doskwiera bardziej niż cierpienie fizyczne.

Jeśli podopieczny nie jest do końca świadomy sytuacji lub jest już bardzo osłabiony chorobą, pamiętaj, że nadal należy mu się szacunek. Nawet wtedy ważne są z pozoru nic nieznaczące gesty – ściśnięcie ręki, pogłaskanie po włosach, miłe słowa. Pamiętaj, że dobra relacja z podopiecznym ma wpływ także na Twoje samopoczucie

Redakcja Poradnika dla Rodzin i Opiekunów Seniorów
Ogólna ocena:
5
ilość ocen: 1

Komentarze

0

Podobne artykuły

Pobierz bezpłatny Poradnik dla Rodzin i Opiekunów Seniorów

Książka dedykowana jest wszystkim tym, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę na temat opieki i wsparcia seniorów w codziennym życiu. Publikacja jest bezpłatna i zawiera praktyczne informacje dotyczące procesów starzenia, chorób związanych z wiekiem, opieki, rehabilitacji i pomocy socjalnej.