W jaki sposób reagować na oschłość i lekceważenie? [pytanie do eksperta]

W jaki sposób reagować u lekarzy na oschłość i lekceważenie objawów u pacjenta?
Pytam się, gdyż ostatnio byłam u ortopedy i dermatologa i usłyszałam, że tak już ma być, a na brodawkę to fundusz nie robi zabiegu, a w ogóle to nie przeszkadza. Wyszłam załamana, a lekarze odbyli wizytę i wzięli pieniądze!? Ot i starość.

Urszula Kłosińska 26.04.2018
FacebookTwitterGoogle+Email

Serdecznie dziękuję za Pani pytanie. Muszę uczciwie przyznać, że długo zastanawiałam się, jak mogłabym odpowiedzieć na poruszoną przez Panią kwestię.

Po pierwsze, chciałabym Pani przekazać, że jest mi bardzo przykro z powodu sytuacji, której Pani doświadczyła. Niestety, w naszym społeczeństwie wciąż jest wiele mitów na temat starości i uprzedzeń wobec seniorów. Nie będzie chyba nadużyciem stwierdzenie, że można je spotkać niemal w każdej grupie wiekowej i zawodowej. To zjawisko dyskryminacji osób starszych z uwagi na wiek otrzymało nawet swoją nazwę – ageizm. Przejawia się ono najczęściej w negatywnym postrzeganiu starości, lekceważeniu seniorów oraz pomijaniu ich potrzeb rozrywkowych, kulturowych, społecznych oraz medycznych. Wychodząc naprzeciw tym negatywnym społecznym zjawiskom, powstają kampanie społeczne takie jak Zrozumieć Starość, której celem jest zwiększenie wrażliwości innych na troski i potrzeby seniorów. O tym, jak istotny jest poruszony przez Panią problem, świadczy także fakt, że promowanie pozytywnego obrazu starości oraz podejmowanie działań antydyskryminacyjnych i równościowych zostały wyznaczone jako główne kierunki działania przez Europejską Federację na Rzecz Starzenia się (AGE Platforme Europe) w opisanej strategii na lata 2018–2021.

Nikt z nas nie jest odporny na negatywne etykiety, z którymi się styka.

To zupełnie zrozumiałe, że konfrontując się z nimi odczuwamy złość oraz smutek. Emocje te mają nas chronić i pojawiają się wtedy, kiedy nie zgadzamy się z czymś, co nas spotyka. Z tego powodu powinniśmy pozwolić sobie na ich okazywanie. To one informują naszych rozmówców, że sprawili nam przykrość, a tym samym – mobilizują do przemyślenia swojego zachowania, słów i przekonań. Jak pokazało wiele badań poświęconych dyskryminacji, u jej podstaw najczęściej leży lęk przed tym, co nieznane. Kult młodości wyparł starość, której przez lata odbierano piękno, energię oraz szacunek. Chciałabym, aby pamiętała Pani, że jako seniorka ma Pani prawo czuć się spełniona, szczęśliwa, zdrowa i piękna.

Najlepszą formą ochrony przed uprzedzeniami jest zaakceptowanie siebie i własnego ciała. Można się wzmacniać angażując się w lokalne społeczności dla seniorów, odważnie spełniając swoje pasje (nigdy nie jest na nie za późno) oraz wspierając aktywnie takie kampanie społeczne jak Zrozumieć Starość. Aktywny i korzystający z życia senior to najlepszy przykład na to, że nie trzeba bać się starości.

Urszula Kłosińska

psycholog,
EMC Szpitale

Ogólna ocena:
4.4166666666667
ilość ocen: 12

Komentarze

0

Podobne artykuły

Pobierz bezpłatny Poradnik dla Rodzin i Opiekunów Seniorów

Książka dedykowana jest wszystkim tym, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę na temat opieki i wsparcia seniorów w codziennym życiu. Publikacja jest bezpłatna i zawiera praktyczne informacje dotyczące procesów starzenia, chorób związanych z wiekiem, opieki, rehabilitacji i pomocy socjalnej.