Tak zwane 14 emerytury wzbudzają sporo emocji, zwłaszcza wśród osób uprawnionych do ich otrzymywania. Nic więc dziwnego w tym, że sporo osób interesuje zagadnienie 14 emerytura 2023 kiedy wypłata. Warto byłoby zatem dowiedzieć się, w jakim miesiącu można było spodziewać się napływu środków finansowych. Dobrze byłoby też mieć świadomość tego, czym właściwie jest 14 emerytura, jeżeli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Wreszcie, przyda nam się wiedza na temat tego, kto uprawniony jest do otrzymania tak zwanej czternastki. Dzięki temu artykułowi uzyskasz odpowiedzi na większość nurtujących nas pytań związanych z tym, kiedy 14 emerytura zostanie wypłacona i w jakich okolicznościach to nastąpi.

Wypłata 14 emerytury

Jak już zaznaczono na wstępie, 14 emerytura 2023 kiedy wypłata to pytanie, na które wiele osób poszukuje odpowiedzi. Nie każdy bowiem pamięta, kiedy dokładnie doszło do wypłacenia emerytom należących się im pieniędzy. Otóż jak wynika z dostępnych dość powszechnie informacji, z wypłatą czternastej emerytury mieliśmy do czynienia nie wcześniej jak od 25 sierpnia 2023 roku. Nie oznacza to jednak, że każdy emeryt otrzymał swoje pieniądze dokładnie tego dnia. ZUS wypłacał pieniądze uprawnionym do tego emerytom na przestrzeni kilkunastu różnych dni. Plan był bowiem taki, aby w dniach od 25 sierpnia do 20 września 2023 roku, wypłacić emerytom należne im pieniądze. Wiele osób mogło zatem cieszyć się dodatkowym przypływem gotówki w połowie roku. Jako, że doszło do niej na przełomie lata i jesieni, wiele osób mogło wyjechać jeszcze na jakąś wycieczkę. Dodatkowe środki mogły przydać się także seniorom na pobyt w sanatorium. Wydaje się zatem, odpowiedź na pytanie – 14 emerytura 2023 kiedy wypłaty była satysfakcjonująca dla większości osób.

POLECAMY:  Prywatna opieka nad osobą starszą. Wskazówki, opinie, ceny

Co to jest 14 emerytura?

Najogólniej mówiąc, 14 emerytura jest dodatkowym świadczeniem dla osób pobierających emeryturę, co zresztą sugeruje jej nazwa. Co jednak ciekawe, w przypadku tego dodatku obowiązywało będzie kryterium dochodowe. Oznacza to więc, że nie każdy emeryt będzie mógł cieszyć się dodatkowym wpływem gotówki, o czym będzie mowa poniżej. Dobrze byłoby zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest konieczne składanie żadnego wniosku o wypłatę czternastej emerytury. Żaden z emerytów, który jest uprawniony do otrzymania dodatkowego świadczenia w postaci 14, nie musi więc martwić się o to, że jej nie otrzyma, jeżeli nie złoży wniosku. Uprawnione organy informują o tym, czy, kiedy i na jakich zasadach wypłacane czternastki.

14 emerytura – dla kogo?

Warto zdawać sobie sprawę nie tylko z tego, kiedy będzie wypłacana 14 emerytura, ale również i z tego, dla kogo jest ona właściwie przeznaczona. Jak już wynika z powyższych rozważań, obowiązuje kryterium dochodowe. W praktyce wiąże się to z tym, że tak zwana czternastka będzie wypłacona osobom, które otrzymują emeryturę w wysokości nieprzekraczającej ustalonego progu dochodowego. Co więc z pozostałymi emerytami, którzy owy próg przekraczają? Odpowiedź na to pytanie nie jest wbrew pozorom jednoznaczna. Okazuje się bowiem, że niektórzy z nich jak najbardziej mogą otrzymać czternastkę, która zostanie odpowiednio pomniejszona. Jeżeli chodzi zaś o pozostałych, mogą oni wcale czternastej emerytury nie otrzymać. 

Kiedy 14 emerytura w 2023?

Zagadnienie 14 emerytura 2023 netto kiedy wypłata nie jest jedynym interesującym emerytów. Wielu z nich zastanawia się bowiem, kiedy trafi do nich 14 emerytura w roku 2023. Jak powszechnie wiadomo, otrzymały ją osoby uprawnione w roku 2023. Coraz więcej i częściej słyszy się jednak o tym, że wypłaty czternastki będzie można spodziewać się również w roku 2023. Zapewnienia o tym płyną przede wszystkim z rządu.

POLECAMY:  Waloryzacja emerytury 2023 – lista zmian

Kiedy wypłaty 14 emerytury?

Odpowiedzi na to pytanie, możemy udzielić w dość jednoznaczny sposób. Większość źródeł wskazuje bowiem na to, że czas wypłaty dodatkowych środków finansowych przypadnie na miesiące sierpień oraz wrzesień. Podobnie, emeryci będą mogli więc liczyć się z zastrzykiem gotówki w połowie roku. Jeżeli mamy zaplanowany na wrzesień jakiś spóźniony wakacyjny wyjazd, na pewno nie powinno zabraknąć nam pieniędzy na dobrą zabawę. Pomimo tego, że znamy planowany termin wypłaty świadczenia, nie możemy mieć stuprocentowej pewności co do tego, że faktycznie będzie on zgodny z prawdą. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wszystko może jeszcze ulec przemianom. Poza tym, każdy z emerytów będzie mógł dowiedzieć się, czy i w jakich okolicznościach będzie on uprawniony do odbioru tego dodatkowego świadczenia. Ciężko przewidzieć, czy obowiązywał będzie dokładnie taki sam próg dochodowy jak w roku poprzednim. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo tego, że kryterium dochodowe będzie obowiązywało.

Na pewno zainteresuje cię Waloryzacja emerytury w 2023 roku, bo dobrze wiedzieć, czy świadczenia zwiększą się, czy zmniejszą.

Explore More

Waloryzacja emerytury 2023 – lista zmian

waloryzacja emerytury 2023
23 stycznia, 2023 0 Comments 0 tags

Nowy rok przyniósł emerytom ogrom zmian, w większości – korzystnych. Rząd przedstawił informacje o waloryzacji emerytur, które w 2023 roku osiągną rekordowe wysokości. Co warto wiedzieć? Emerytura trzynasta i czternasta

Jak zmienić numer konta w ZUS? Praktyczny poradnik krok po kroku

jak zmienić numer konta w zus
11 lipca, 2023 0 Comments 0 tags

Witamy w naszym praktycznym przewodniku dotyczącym zmiany numeru konta bankowego w ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Rozumiemy, że poruszanie się po biurokratycznych procesach może być przytłaczające, ale nie martw się, jesteśmy

Bon turystyczny dla emerytów. Komu przysługuje? Jakie uprawnienia daje nowy bon turystyczny?

bon turystyczny dla seniora
25 stycznia, 2023 0 Comments 0 tags

Bon turystyczny dla emerytów odbija się szerokim echem w społeczeństwie. Spowodował to sukces, Polskiego Bonu Turystycznego dla dzieci do 18 roku życia, w wysokości 500 zł. Do tej pory przysługiwał więc