Choć może się to uznawać za starą praktykę, wiele osób wciąż sprowadza samochody z Niemiec. W takich przypadkach ważne jest dopilnowanie kilku kluczowych formalności, dzięki czemu będziemy mogli bez przeszkód korzystać z nowego auta. O czym pamiętać?
Najważniejsze informacje dla poszukujących samochodu
Sprowadzanie samochodów od naszego zachodniego sąsiada jest na tyle częstym zjawiskiem, że niektóre portale z ogłoszeniami posiadają polską wersję językową, co ułatwia poszukiwania zainteresowanym zakupem pojazdu z Niemiec. Co ciekawe, najliczniejszą grupę stanowią starsze auta, a ich średni wiek wynosi ponad 13 lat. Warto wiedzieć, że najczęściej sprowadzaną marką samochodów jest Volkswagen. Kupcy doceniają łatwy dostęp do części zamiennych, a także niskie koszty naprawy. Poza tym wielu kierowców wybiera tę markę, ponieważ najczęściej można spotkać się ze stosunkowo tanimi składkami obowiązkowej polisy. O ubezpieczeniu OC dla wybranego modelu dowiesz się na stronie https://najtaniejuagenta.pl/marka-volkswagen/passat/. Oczywiście, ostateczna cena polisy będzie zależeć od czynników takich jak:
- staż posiadania prawa jazdy i wiek właściciela samochodu,
- ilość zgromadzonych zniżek przez kierowcę,
- miejsce zamieszkania,
- rodzaj i pojemność silnika.
Przed zakupem pojazdu – na co zwrócić uwagę?
Przeglądając różne oferty samochodów z Niemiec, w ogłoszeniach znajdziemy podstawowe informacje dotyczące stanu technicznego pojazdu. Jednak, gdy zdecydujemy się już na wybrane auto, kontaktując się ze sprzedawcą, należy poprosić o wgląd do dokładniejszych danych. W ten sposób sprawdzimy m.in. kiedy ostatnio był przeprowadzany przegląd, czyli tzw. TUV (z niem. Technischer Überwachungsverein). Dodatkowo warto zapoznać się z dokładniejszą historią samochodu, co możemy zrobić za pomocą swojego profilu zaufanego i strony historiapojazdu.gov.pl, podając numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę jego pierwszej rejestracji. W ten sposób zweryfikujemy, czy informacje podane w ogłoszeniu są zgodne z prawdą.
Kupując samochód, warto także zadbać o dwa egzemplarze umowy dotyczącej sprzedaży – wersja polska znacznie ułatwi dalszy proces rejestrowania pojazdu. Otrzymany komplet dokumentów od sprzedawcy będzie różnił się w zależności od tego, czy auto zostało już wyrejestrowane w Niemczech. Jednak w większości przypadków otrzymamy tylko duży brief i mały brief ze stemplem o treści „abmeldung”.
Czego należy dopilnować po zakupie?
Szczegółowe informacje o każdym kolejnym etapie sprowadzania auta z Niemiec poznamy na stronie https://najtaniejuagenta.pl/historia-i-rejestracja-samochodu-z-niemiec/. Jeśli chodzi o najważniejsze z nich, to przede wszystkim należy pamiętać o zarejestrowaniu pojazdu nie później niż 30 dni od przyjechania samochodem do Polski. Taki sam okres dotyczy opłacenia akcyzy. Co kluczowe, w chwili rejestrowania pojazdu musimy posiadać dla niego ważne OC, ponieważ potwierdzenie zakupu polisy składa się w urzędzie razem z innymi dokumentami. Niedopilnowanie takich formalności prowadzi do otrzymania kary pieniężnej, dlatego należy liczyć się z czasem.
Artur, nasz redaktor specjalizujący się w tworzeniu stron internetowych i technologii cyfrowych. Jego pasją jest projektowanie i rozwijanie witryn online, co odzwierciedla jego zamiłowanie do innowacji i kreatywności w świecie internetu. Mimo młodego wieku, Artur ma wyrazisty cel życiowy – wykonanie skoku na bungee. Jego determinacja i umiejętności techniczne stanowią o sile naszego zespołu, przyczyniając się do dynamicznego rozwoju naszej strony.