Bon turystyczny dla emerytów odbija się szerokim echem w społeczeństwie. Spowodował to sukces, Polskiego Bonu Turystycznego dla dzieci do 18 roku życia, w wysokości 500 zł. Do tej pory przysługiwał więc tylko dla rodzin z dziećmi, ale ma się to zmienić. Rozwiązanie mające być tak zwanym plastrem na pandemiczny kryzys w branży turystycznej, okazało się strzałem w dziesiątkę. Polacy tłumnie ruszyli na urlopy i między innymi, dzięki temu uratowali turystykę przed splajtowaniem. Okres lockdown’u nie był łaskawy dla nikogo. Branża turystyczna wyjątkowo utknęła poprzez nowe rozporządzenia i zakazy przyjmowania gości w hotelach czy organizowania skupisk ludzi, które mogłyby się przyczynić do wzrostu zachorowań na COVID-19. Zaraz po poprawieniu się sytuacji pandemicznej, do sejmu wpłynął wniosek o przyznanie takiego świadczenia również emerytom i rencistom. Czy projekt wejdzie w życie? Jakie będą zasady jego obowiązywania? Kto się na niego załapie? Na te i inne najbardziej nurtujące pytania, odpowiedź znajdzie się w poniższym artykule.

Bon turystyczny dla emerytów. Jak otrzymać?

Warunki otrzymania bon turystyczny dla emerytów – jakie są wytyczne?Według projektu napisanego przez Senat w 2021 roku, kwota świadczenia turystycznego ma być taka sama jak w projekcie pierwotnego Bonu Turystycznego, czyli 500 zł do jednorazowego wykorzystania. Póki co, projekt nie został procedowany przez Sejm, jednak procedura otrzymania go, ma być pokrewna, jak dla jego odpowiednika dla dzieci. Wniosek o bon turystyczny dla emerytów na wczasy dla seniora.

POLECAMY:  Umowa zlecenie a emerytura – składki

najprawdopodobniej będzie należało złożyć za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS, potocznie PUE. Wystarczy jedynie założyć profil na tym portalu, którego intuicyjny pulpit powoduje, że nie powinno stanowić to problemu, oraz aktywować przydzielony bon przed planowanym wyjazdem. Planuje się, że uprawnionych do otrzymania Polskiego Bonu Turystycznego dla emerytów i rencistów będzie około 9 milionów Polaków. 

Czy emeryci dostaną bon turystyczny? Senior na wakacjach i szansa na nowelizację ustawy

Projekt nowelizacji ustawy został stworzony i przegłosowany przez Senat w połowie 2021 roku. Niecałe 1,5 roku po oficjalnym ogłoszeniu w Polsce stanu pandemii spowodowanej wirusem COVID-19. Trafił on następnie do Sejmu, gdzie nie był on dalej procedowany. Bon miał wejść w życie 1 września 2021 roku i obowiązywać do 31 marca 2022 roku. Te daty nie były przypadkowe. Uruchomienie bonu turystycznego dla emerytów w tym terminie, miało zapewnić ruch w biznesach pałających się turystyką w trudniejszym, jesienno-zimowym okresie. Niestety, do tej pory nie zostały podjęte ponowne próby prac nad nowelizacją ani ustanowiona oficjalna data, kiedy Sejm miałby się nim zająć. Niewątpliwie taka pomoc finansowa byłaby niezastąpiona i dla branży turystycznej, jak i dla samych zainteresowanych seniorów, dla których mogłaby to być jedna z niewielu okazji, aby wyjechać na odpoczynek i zwiedzić Polskę. Na szczegółowe informacje, odpowiadające na pytanie, jak dostać taki bon turystyczny, należy czekać, aż projekt wróci pod obrady Sejmu i w przypadku pozytywnego przegłosowania, opublikowanie oficjalnej nowelizacji. 

Komu konkretnie przysługuje bon dla emerytów? Korzyści turystyczne dla emerytów i rencistów po wprowadzeniu bonu turystycznego

Jak dostać bon turystyczny dla emerytów? Bon Turystyczny w odświeżonej wersji, oprócz dzieci do 18 roku życia, miałby obejmować osoby o statusie emeryta lub rencisty. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przysługiwałby on również osobom, które zdecydowały się przejść na wcześniejszą emeryturę. W sytuacji, gdy projekt zostanie przepracowany w Sejmie i wszedłby w życie, byłby kolejnym wsparciem dla osób na emeryturze. 13-nasta i 14-nasta emerytura czyli dodatkowe 500 zł, daje możliwość wyjechać, mimo często niskich świadczeń emerytalnych. U uprawnionych osób, na ich osobistym koncie PUE ZUS, pojawiłby się bon w wysokości 500 zł. Mogliby wykorzystać je na terenie Polski w ośrodkach typu: hotele, pensjonaty, agroturystyce bądź na wydarzeniach turystycznych organizowanych przez biuro podróży.

POLECAMY:  14 emerytura 2023 – kiedy wypłata?

Bon turystyczny dla emerytów – jakie są warunki otrzymania? Gdzie wykorzystać bon turystyczny?

Według projektu złożonego w Sejmie, w ustawie nie znajdą się inne obostrzenia i wyłączenia dotyczące tego, komu świadczenie będzie przysługiwać. Oprócz obowiązku posiadania statusu emeryta lub rencisty. Ważne jest, żeby osoba otrzymująca bon turystyczny dla emerytów, sprawdziła czy podmiot świadczący usługi turystyczne, honoruje płatność takowymi bonami. 

Podsumowując. Projekt nowelizacji ustawy wprowadzającej Polski Bon Turystyczny utknął w Sejmie na etapie prac. Nie wiadomo, kiedy planowo politycy mają się nim z powrotem zająć. Co summa summarum wpływa na to, że nieznana jest data, kiedy bon turystyczny miałby zacząć obowiązywać. Czekamy na nowe wiadomości od rządzących w nadziei, że projekt nie zostanie porzucony. Wiele emerytów i rencistów, szczególnie tych otrzymujących niskie świadczenia, gorąco liczy na wejście bonu turystycznego dla seniorów w życie. Byłaby to jedna z niewielu okazji, aby wyjechać, pozwiedzać i zobaczyć nowe, piękne miejsca w Polsce, których tutaj nie brakuje.  Pamiętaj też, aby złożyć wnosek o bon turystyczny dla emerytów.

 

Explore More

Srebrna gospodarka w Polsce. Gospodarka a Wyzwania Starzejącego się Społeczeństwa: Perspektywy Srebrnej Ekonomii

srebrna gospodarka w polsce
31 stycznia, 2024 0 Comments 0 tags

W obliczu zmieniającej się demografii, sektor ekonomiczny stoi przed koniecznością adaptacji do potrzeb szybko starzejącego się społeczeństwa. Srebrna gospodarka, jako odpowiedź na te zmiany, otwiera nowe możliwości dla rozwoju gospodarczego

Jak zmienić numer konta w ZUS? Praktyczny poradnik krok po kroku

jak zmienić numer konta w zus
11 lipca, 2023 0 Comments 0 tags

Witamy w naszym praktycznym przewodniku dotyczącym zmiany numeru konta bankowego w ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Rozumiemy, że poruszanie się po biurokratycznych procesach może być przytłaczające, ale nie martw się, jesteśmy

Umowa zlecenie a emerytura – składki

Umowa zlecenie a emerytura – składki
24 stycznia, 2023 0 Comments 0 tags

Wysokość emerytury to temat fascynujący dla osób, które są w starszym wieku i już niedługo będą korzystać z tego świadczenia. Nie każdy jednak jest pewien czy uzyska takie prawo –