Pomoc dla starszej osoby w trudnych czasach choroby, kiedy jej aparat ruchowy przestaje działać poprawnie, jest kwestią bardzo ważną. Ważne jest dla wszystkich najbliższych jej osób. Nie każdy potrzebuje jednak od razu wózka inwalidzkiego, są osoby, które codziennymi czynnościami chcą nacieszyć się jak najdłużej. Nie chcą być przywiązane do urządzenia, na którym zmuszone są, ciągle siedzieć. W takim wypadku na pomoc przychodzi chodzik. Dowiedz się, co najlepsze będzie dla Twojego schorowanego bliskiego i jak wybrać odpowiednio dany sprzęt.

Chodzik czy balkonik?

Są to pomoce, które spełniają identyczną misję jak na przykład telefon dla seniora lub smartfon, który pomaga mu zostać w „kontakcie”  – pomagają seniorowi sprawniej poruszać się  i być dla niego podporą, wsparciem. Między nimi istnieją jednak pewne różnice, które, przed zdecydowaniem się na jeden z nich, warto poznać. 

Chodzik dla seniora – jest to sprzęt, który charakteryzuje się lekką konstrukcją. Najczęściej zamontowane ma trzema lub czterema kółkami skrętnymi. Ułatwia to seniorowi dostać się w każde miejsce domu, czy instytucji użytku publicznego. Lekkość chodzika z pewnością jest ogromną zaletą, można go bezproblemowo podnieść, sama osoba starsza będzie w stanie sobie z tym poradzić. Bardzo często montuje się do owych sprzętów dodatkowo siedzisko lub/i koszyk, w którym można umiejscowić przykładowo zakupy.

Chodzik dla seniora z siedziskiem jest jeszcze większym ułatwieniem. Starsza osoba będzie mogła cały czas poruszać się na siedząco, a stanie w kolejce do lekarza, kiedy wszystkie miejsca na poczekalni będą zajęte, już nigdy nie będzie dla niej problemem. Chodzik z siedziskiem polecany jest dla schorowanych, którzy mają większe problemy z aparatem ruchowym i nie są w stanie utrzymać pozycji pionowej podczas codziennych czynności. Taki rodzaj sprzętu nie odbierze jednak całkowicie poruszania nogami – napędem będą bowiem nogi użytkującego. Chodziki dla seniorów często można również składać, co pomoże nie tylko w przenoszeniu go, ale również w przewożeniu, czy to samochodem, czy również komunikacją miejską. 

POLECAMY:  Rodzaje balkoników dla seniora

Balkonik dla seniora – konstrukcja ta złożona jest najczęściej z dwóch kółek oraz dwóch nóżek z tyłu, co pozwala na bezpieczne przemieszczanie się i dodatkową podporę podczas pomocy w pionowej pozycji stojącej używającego. Balkonik dzięki temu łatwiej zahamować, ale także przystosować do tempa chodzenia seniora. Sprzęt ten polecany jest osobom, które zaczynają naukę chodzenia dzięki konstrukcji ułatwiającej tą czynność, z czasem polecane jest wymienienie balkonika na lżejszą konstrukcję, którą jest właśnie wyżej opisany chodzik.

Balkonik i chodzik to tak naprawdę podobne instrukcje, warto dopytać się jednak lekarza prowadzącego starszą osobę o to, który sprzęt bardziej odpowiadać będzie jej indywidualnym potrzebom chodzenia.

Rodzaje chodzików

Chodzik statyczny – instalacja tego sprzętu jest niezwykle sztywna i porządna. Zapewnia to bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Konstrukcja dodatkowo posiada w antypoślizgowe nakładki na nóżkach. Sprawiają one, że ten lekki chodzik da seniora będzie bezpiecznym wsparciem na wszelkiego rodzaju nawierzchniach.

Chodzik na kółkach – jest najlepszym wyborem dla seniorów, u których nie występują duże problemy z zachowaniem balansu ciała. Kółka mogą bowiem podjechać lub poślizgnąć się, przez co osoba, której napięcie mięśniowe w rękach jest zaburzone, może stracić równowagę i upaść w każdej chwili.

Chodzik kroczący – ten rodzaj dopasowuje się do ruchu ciała swojego właściciela. Jest to nieco bardziej stabilna wersja chodzika statycznego, senior nie będzie musiał bowiem za każdym razem podnosić i przestawiać sprzętu.

Chodzik da seniora a refundacja NFZ

Sprzęt taki jest oczywiście refundowany dla osób, które spełniają warunki takiej refundacji. Chodzik dla seniora NFZ wymaga wcześniejszego potwierdzenia zaburzenia aparatu ruchu u lekarza prowadzącego. Senior w pierwszej kolejności powinien jednak otrzymać zlecenie na taką refundację, którą wystawić może placówka, która wcześniej z NFZ podpisała umowę i jest ona aktualna. Zlecenie takie może wypisać lekarz prowadzący, pielęgniarka, a także rehabilitant.

POLECAMY:  Ciekawe książki dla seniorów - zobacz inspiracje

NFZ musi ubezpieczać również osobę, która o taką refundację chce się ubiegać. NFZ musi potwierdzić jego ubezpieczenie oraz wszelkie dokumenty, które mówią o schorzeniu. Zlecenie w następnym kroku musi potwierdzić osoba o nie się ubiegająca lub osoba do tego przez nią upoważniona. Potwierdzenie takie wymaga posiadania przy sobie dowodu osobistego. Całość można wykonać za pomocą poczty, wówczas dowód osobisty warto skopiować i dołączyć do wysyłanej koperty. Ostatnim krokiem, który należy wykonać podczas ubiegania się o chodzik na NFZ, jest udanie się do placówki ze sprzętem rehabilitacyjnym. Ta placówka oczywiście również musi mieć podpisaną wcześniej i aktualną umowę z NFZ. Placówki, które nie posiadają tej umowy, prawnie nie mogą wydać sprzętu refundowanego! 

Komu przysługuje dofinansowanie NFZ na chodzik rehabilitacyjny? Każdej osobie dorosłej, która regularnie odprowadza składki ubezpieczeniowe. Dofinansowanie takie przysługuje raz na pięć lat. 

Refundacja nie obejmuje – napraw sprzętu, które wynikają z użytkowania lub eksploatacji. 

Lekki chodzik dla seniora – cena

Zastanawiasz się jak wybrać chodzik dla seniora i nie przepłacić? Przychodzimy z odpowiedziami, które z pewnością Cię interesują! Ceny chodzików zaczynają się już od 150 złotych, bardziej rozbudowane warianty nabyć możemy w granicach 300-600 złotych. Kiedy osoba schorowana otrzyma refundację NFZ na chodzik, dofinansowanie wynosi 70% ceny sprzętu, 30% ceny zainteresowany musi pokryć sam zainteresowany lub jego bliscy. Jeżeli dofinansowanie przysługuje, wówczas cena chodzika nie może przekroczyć 240 złotych. Warto tą informację zapamiętać, wybierając się do placówki ze sprzętem rehabilitacyjnym.

Chodziki takie oczywiście można również wypożyczyć, co dla wielu osób jest opcją najbardziej opłacalną i odpowiednią. Wypożyczenie takiego sprzętu nie jest drogie, niektóre wypożyczalnie oferują sprzęt nawet za 30 zł miesięcznie! Taka opcja ma swoje inne zalety. Odstąpić od umowy wypożyczenia można zazwyczaj w każdej chwili, a i sprawy naprawcze sprzętu są przychylne. Przy wypożyczaniu chodzika dla seniora przysługuje jego naprawa, a nawet wymiana.

POLECAMY:  Ubezpieczasz mieszkanie? Sprawdź, jakie domowe akcesoria może objąć polisa

Wynajem sprzętu w większości placówek można załatwić telefonicznie, osobiście, a nawet poprzez pocztę elektroniczną. Warto zapoznać się jednak z opiniami na temat wypożyczalni oraz dokładnie oglądnąć i posprawdzać sprzęt na miejscu. Przestrzegamy tym samym przed oszustami, którzy starsze osoby chcą naciągnąć na pieniądze.

Pamiętaj jednak o tym, że podczas, kiedy chodzi o zdrowie Twojego bliskiego, cena nie powinna grać większej roli. Czasem warto poświęcić więcej pieniędzy na lepszy sprzęt, ale taki, który świetnie pomoże i ułatwi życie osobie cierpiącej. Chodzik dla seniora nie będzie ulgą tylko i wyłącznie dla niego, ale również dla jego bliskich. 

Explore More

Dzień Wiedźmy: Czarujące Święto Pełne Magii i Wiedzy

Dzien Wiedzmy Czarujące święto pełne magii i wiedzy
11 lipca, 2023 0 Comments 0 tags

W obchodach ”Dnia Wiedźmy: Czarującego święta pełnego magii i wiedzy” czarownice i ich głęboka wiedza są hołdowane 16 listopada. Ten dzień służy jako hołd dla tych historycznie prześladowanych kobiet, które

Testament u notariusza – korzyści opłaty

Testament u notariusza
12 lipca, 2023 0 Comments 0 tags

Testament, znany również jako wola, to istotny dokument prawny, który wyraża Twoje ostatnie życzenia dotyczące spadku. Zapewnia on, że Twoje aktywa zostaną rozdzielone zgodnie z Twoimi życzeniami po Twoim odejściu.

Zwrot za leki dla seniorów – Świetna Wiadomość! Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i odliczyć ulgę na leki na PIT

dziadkowie
31 lipca, 2023 0 Comments 0 tags

Spis treści Podsumowanie kluczowych punktów. Co emeryt musi wiedzieć o uldze na leki. Jak odliczyć wydatek? Zwrot za leki dla seniorów – kiedy przysługują bezpłatne leki? Definicja i cel programu: