Utrzymywanie naszego organizmu i ciała w dobrej kondycji to jeden z najważniejszych elementów życia. Nic dziwnego, ponieważ często mówi się, że zdrowia nie da kupić się za pieniądze. Niestety, rzeczywistość niejednokrotnie nie bywa tak łaskawa. Wydaje się, że im jesteśmy starsi, tym bardziej podatni na różnego rodzaju choroby czy przypadłości związane z naszym układem odpornościowym, kostnym lub mięśniowym. Jednym z przykładów jest rwa kulszowa, która potrafi pojawić się zupełnie niespodziewanie. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jak skutecznie sobie z nią radzić.

Czym jest rwa kulszowa?

Na wstępie zajmijmy się definicją tytułowego pojęcia. W istocie, rwa kulszowa, nazywana niekiedy jako ischialgia, jest zaliczana do zespołu bólowego, który w wielu przypadkach pochodzi od dolnej części kręgosłupa. Tak naprawdę wynika ona z z kompresji korzeni nerwowych, które objawiają się silnym bólem w okolicy lędźwiowej i jednocześnie promieniują do kończyn dolnych. Inaczej mówiąc, jest to ucisk wywierany na nerwy rdzeniowe lub przebieg nerwu kulszowego. Na szczęście, wśród wspomnianych, negatywnych aspektów, jej diagnostyka jest stosunkowo prosta, choć nie zawsze możliwa do stwierdzenia przez lekarza pierwszego kontaktu bez dodatkowych badań, takich jak np. RTG. Niemniej charakterystyczne objawy pomagają w tym, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie postępowanie i złagodzić powstały problem.

Przyczyny rwy kulszowej u seniorów

Prawidłowa diagnostyka rwy kulszowej powinna odnosić się do przyczyn, które ją powodują. Wśród różnorodnych czynników bardzo często wskazuje się na schorzenia krążków międzykręgowych w odcinkach kręgosłupa. Oczywiście, nie jest to jedyny aspekt, który może odpowiadać za opisywane przez nas dolegliwości bólowe. Poza tym przyczynami rwy kulszowej mogą być m.in. lokalne stany zapalne, skurcze nocne, choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, zespół mięśni gruszkowatych, ciasnota kanału kręgowego, a nawet choroby nowotworowe. Jak możemy zauważyć, tak szerokie spektrum niemal zawsze wymaga szerszego spojrzenia na problem i wizyty u specjalisty.

POLECAMY:  Zaburzenia pamięci i zaniki pamięci

Które aktywności należy wyeliminować przy rwie kulszowej?

Jak już wspomnieliśmy, rwa kulszowa objawia się bardzo silnym, promieniującym bólem w okolicy kręgosłupa lędźwiowego, który może pojawić się nagle lub stopniowo narastać. Charakterystyczne dla schorzenia jest to, że dolegliwości potrafią być mocniejsze w momencie pochylania się, a także podczas unoszenia nogi w pozycji leżącej. Ponadto pacjenci nierzadko mogą uskarżać się na szeroko pojęta drętwienia, a w cięższych przypadkach nawet na trudności w poruszaniu czy defekacji. W związku z tym nie powinno dziwić nas to, że przy rwie kulszowej należy wyeliminować pewne aktywności. Co konkretnie mamy na myśli? Otóż przede wszystkim zaleca się unikanie wszelkiego rodzaju ruchów, które dodatkowo nasilają ból. Poza tym powinniśmy zapomnieć o dźwiganiu, schylaniu się, skręcaniu tułowia czy wykonywaniu gwałtownych ruchów.

Co istotne, w przypadku rwy kulszowej może dojść do wykrzywienia się kręgosłupa, co jest niejako reakcją obronną organizmu na dolegliwość. W takich sytuacjach powinniśmy unikać nadmiernych prób korekcji postawy. Ponadto przy rwie kulszowej zrezygnujmy z alkoholu, a także ekspozycji na znaczne różnice temperatur.

Leczenie rwy kulszowej w domu

Jeśli już dopadł nas problem związany z rwą kulszową, wówczas zapewne chcielibyśmy się go pozbyć w jak najkrótszym czasie. W takich sytuacjach powstaje pytanie, jak leczyć rwę kulszową w warunkach domowych? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, że niezwykle istotne jest zdiagnozowanie przyczyny, która ją wywołała. Niemniej wszelkie czynności związane z uśmierzaniem bólu polegają w głównej mierze na odciążeniu kręgosłupa. Oznacza to, że powinniśmy jak najwięcej leżeć i ograniczyć aktywność fizyczną. Poza tym możemy stosować zimne okłady w miejscu bólu, a także doraźnie zażywać tabletki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Pomocna może okazać się również witamina C oraz maści zmniejszające obrzęk. W sytuacjach, gdy żadna z powyższych propozycji nie przynosi ulgi, możemy rozważyć stosowanie zastrzyków.

POLECAMY:  Odwodnienie u seniorów – jakie elektrolity wybrać?

Ćwiczenia, czyli jak pomóc samemu sobie?

Rwa kulszowa, mimo że kojarzy się z wielkim bólem, jest chorobą, w przypadku której mogą pomóc ćwiczenia. Oczywiście, najłatwiejszym sposobem jest leżenie na plecach. Niestety, ta czynność nie zawsze przynosi ukojenie, o jakim marzymy. W związku z tym możemy spróbować alternatywnych rozwiązań. Bardzo prostym ćwiczeniem jest oparcie rąk o tylną część miednicy w pozycji stojącej w rozkroku i wykonywanie oddechów poprzez nos przy jednoczesnym prostowaniu kręgosłupa.

Pamiętajmy jednak o tym, aby przechylając się do tyłu utrzymywać ręce i nogi w pozycji wyjściowej. Takie ćwiczenie powinniśmy wykonywać w wolnym tempie do 20 razy. Na końcu każdej próby wydychajmy powietrze ustami. Inną propozycją jest położenie się na brzuchu i ułożenie rąk zgiętych w łokciach na podłożu. Taką pozycję powinniśmy utrzymywać przez kilka minut. Wspomniane ćwiczenia w dużym stopniu mogą pomóc wyeliminować ból towarzyszący przy rwie kulszowej.

Explore More

Podwyższony poziom żelaza we krwi – Co to oznacza?

Babcia

Witamy w naszym artykule na temat „podwyższony poziom żelaza we krwi”. Rozumiemy, że radzenie sobie z problemami zdrowotnymi może być przytłaczające, ale nie martw się, jesteśmy tutaj, aby zapewnić Ci

Zaburzenia pamięci i zaniki pamięci

Zaburzenia pamięci i zaniki pamięci

Pamięć jest niezwykle interesującą funkcją naszego mózgu. Często traktuje się ją jako główny wyznacznik sprawności umysłowej, gdyż to ona pozwala nam rozpoznawać rzeczywistość i odbierać wiadomości z otoczenia. W neurologii

Wysoki poziom cholesterolu i stres. – Jak sobie poradzić?

cholesterol

Czujesz się zestresowany i martwisz się o poziom cholesterolu? Nie jesteś sam. Wysoki cholesterol, znany również jako „wysoki poziom cholesterolu”, to poważny problem zdrowotny, który może zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.