Demencja starcza, czyli innymi słowy starcze otępienie to choroba, której obawia się wiele osób w wieku podeszłym. Nie ma się temu co dziwić, bo doprowadza ona do znacznego upośledzenia funkcjonowania mózgu na wielu płaszczyznach. Zmiany, za które odpowiedzialna jest demencja mają nie tylko charakter zanikowy, ale i degeneracyjny oraz zwyrodnieniowy. Niestety, w miarę postępu, choroba coraz bardziej utrudnia codzienne funkcjonowanie osobom, które na nią cierpią. Przyczyny demencji starczej są różne, ale szczególną uwagę zwraca się na chorobę Alzheimera oraz na chorobę Parkinsona. Jeżeli chodzi zaś o to, za jakie demencja starcza objawy jest odpowiedzialna, zależy to w dużej mierze od stopnia jej zaawansowana. Warto zatem mieć świadomość tego, jakie symptomy mogą pojawić się na poszczególnych etapach rozwoju demecji starczej.

Pierwsze objawy demencji starczej

Musimy mieć świadomość tego, jakie na samym początku demencja starcza objawy powoduje. Dzięki temu, będziemy mogli sami udać się do lekarza bądź zachęcić do tego naszych bliskich, u których dostrzeżemy niepokojące symptomy. Niestety, zła wiadomość jest taka, że początkowe objawy tej niebezpiecznej choroby są bardzo trudne do zauważenia. Z tego właśnie względu w pierwszym etapie choroby, mało osób udaje się do gabinetu lekarskiego w celu uzyskania pomocy. Jeżeli jednak dojdzie już do pojawienia się objawów, będzie można zauważyć przede wszystkim trudności z zapamiętywaniem oraz z odtwarzaniem z pamięci wielu informacji. Chory może mieć na przykład poważne kłopoty z przypomnieniem sobie imion bliskich mu osób, co może wzbudzać niepokój i wyrzuty sumienia. Demencja starcza może powodować nie tylko trudności z mową ale i problemy z pamięcią. Wypowiedzi osoby cierpiącej na to uciążliwe schorzenie mogą stawać się niezrozumiałe dla otoczenia. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że osoba cierpiąca na demencję zapomina niektórych słów, których działa użyć w swojej wypowiedzi. 

POLECAMY:  Nocne skurcze nóg u osób starszych - bolący problem

Przyczyny demencji starczej

Jak już zaznaczono na wstępie, demencja starcza może posiadać różne przyczyny. Przede wszystkim, źródła tego schorzenia należy upatrywać w chorobach neurodegeneracyjnych. Najczęściej, za demencję odpowiadają rzecz jasna choroba Alzheimera oraz choroba Parkinsona. Nie ma się więc co dziwić temu, że wiele osób załamuje się słysząc taką diagnozę. Może ona bowiem całkowicie zdezorganizować życie chorego. Niekiedy jednak, objawy demencji starczej mogą wynikać na przykład z guza mózgu. Rozrastający się guz w mózgu może naciskać na poszczególne struktury mózgowe i doprowadzać do upośledzenia ich funkcjonowania. Niekiedy, choć zdecydowanie rzadziej, demencja może rozwinąć się jako skutek długotrwałego oraz nasilonego stresu. Bywa również skutkiem poważniejszych urazów, a także konsekwencją długiego nadużywania alkoholu. Nie sposób bowiem zaprzeczyć temu, że alkohol ma wyjątkowo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. 

Leczenie demencji

Demencja starcza jest chorobą niestety nieuleczalną. Zarówno sam chory, jak i jego bliscy powinni mieć tego świadomość. Złudna nadzieja nie jest czymś, co warto w sobie rozbudzać. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnego postępowania przewidzianego przy demencji. Lekarze najczęściej stosują leki na bazie acetylocholiny, która to z kolei może nieco poprawić funkcjonowanie chorego. Niesamowicie istotną rolę odgrywają różnego rodzaju ćwiczenia pamięci. Nie oznacza to oczywiście, że dzięki nim uda się zatrzymać chorobę. Niemniej jednak, można będzie spowolnić jej postęp. Poza tym, zdecydowana większość osób chorych czuje się lepiej, jeżeli wiedzą one, że mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na poprawę swojego stanu. Chorych należy zatem zachęcać do gier karcianych, jak również do rozwiązywania różnego rodzaju łamigłówek. Bardzo pomocne może okazać się także czytanie książek. Nie należy zapominać także o tym, jak ważną rolę odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna, dostosowana do możliwości chorego. Uboga w produkty odżywcze dieta może doprowadzić do przyspieszenia rozwoju choroby. Podobnie zadziać się może, jeśli chory będzie miał dużo stresu. W niektórych przypadkach, bardzo dużym wsparciem może okazać się konsultacja psychologiczna. Pomóc może też terapia zajęciowa. 

POLECAMY:  Zaburzenia pamięci i zaniki pamięci

Ile trwa ostatni etap demencji starczej?

Wiele osób starszych oraz ich bliskich może zadawać sobie pytanie: demencja starcza ostatni etap ile trwa. Na to pytanie nie da się jednak udzielić jednej i uniwersalnej odpowiedzi. Jako, że demencja postępuje, można spodziewać się tego, że będzie towarzyszyła już choremu do końca życia. Ciężko jednak przewidzieć, ile będzie żyła konkretna osoba z demencją. Warto mieć świadomość tego, że osoby borykające się z tym problemem mogą doświadczać także szeregu innych. Mogą na przykład podejmować zachowania ryzykowne, nie zdając sobie z tego sprawy. Jeśli opuszczą swoje miejsce zamieszkania, najprawdopodobniej nie będą już potrafiły odnaleźć drogi powrotnej. Taki samotny spacer może zakończyć się odwodnieniem, wychłodzeniem, udarem cieplnym, a także jakimś wypadkiem. W skrajnych przypadkach, chory może nawet zginąć. Poza tym, seniorom towarzyszą także inne niż demencja schorzenia. Mowa tu chociażby o osteoporozie, jak również o cukrzycy. Schorzenia te także negatywnie wpływają na jakość życia chorego, a demencja może pogarszać ich rokowanie. Warto zdawać sobie sprawę również z tego, jakie demencja starcza ostatni etap objawy powoduje.

Przede wszystkim, może dojść do tego, że osoba chora nie będzie już poznawała swoich opiekunów. Czasami może nawet nie zdawać sobie do końca sprawy z tego, kim właściwie jest. Wreszcie, warto mieć świadomość tego, jakie demencja starcza urojenia powoduje. Urojenia są najczęstszym powodem, z którego rodzina musi zrezygnować z pracy na rzecz opieki nad chorym.  Choremu może na przykład wydawać się, że osoba, która się nim opiekuje, chce go tak naprawdę skrzywdzić. Może jej się także wydawać, że jest podtruwana lub oszukiwana w celu przejęcia majątku. Niestety, opiekunowie osób starszych z demencją nie mają łatwego zadania. Muszą mierzyć się z bardzo wieloma problemami, przez co jakość ich życia może ulec obniżeniu.

POLECAMY:  Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?