Osoby starsze, wraz ze spadkiem aktywności fizycznej, coraz więcej czasu spędzają w pozycji siedzącej. Warto zadbać o odpowiedni fotel, który nie tylko zapewni komfort seniorowi, ale również ułatwi codzienną opiekę nad nim w przypadku takiej konieczności. Dostępnych jest wiele opcji foteli przeznaczonych dla osób starszych. Warto dopasować wybrany rodzaj mebla do indywidualnych potrzeb oraz możliwości osoby starszej. Czym kierować się przy wyborze? Jakie rodzaje foteli dla seniorów sprawdzą się w różnych sytuacjach?

Rodzaje foteli dla seniorów

Osoby starsze wymagają zwykle większej troski, nie tylko w kwestiach medycznych, ale również w odniesieniu do konieczności zapewnienia codziennego komfortu. Fotel o odpowiednio wyprofilowanym siedzeniu i wygodnym oparciu może być idealnym miejscem odpoczynku, a także ułatwieniem w sytuacjach pielęgnacyjnych.

Osoby starsze o dość wysokim poziomie sprawności fizycznej, na pewno docenią wygodny fotel z podłokietnikami i wysokim zagłówkiem, pozwalającym na wygodne oparcie się podczas rozmowy czy oglądania telewizji. Mebel taki powinien być niezbyt twardy, najlepiej tapicerowany grubszym, miękkim materiałem.

W przypadku osób o obniżonej sprawności fizycznej, wymagających pomocy w codziennych czynnościach higienicznych i pielęgnacyjnych, lepszym wyborem może być fotel geriatryczny, medyczny lub ortopedyczny.

Czym kierować się przy wyborze?

 

Dokonując wyboru fotela dla starszej osoby należy uwzględnić takie kwestie jak:

  • ogólny poziom sprawności starszej osoby;
  • występowanie ewentualnych problemów ortopedycznych (np. bólu stawów, kręgosłupa, problemów ze wstawaniem i siadaniem),
  • ilość i rodzaj czynności pielęgnacyjnych, wykonywanych codziennie,
  • możliwość regulacji wysokości siedzenia, oparcia i podłokietników i personalizacji ustawień,
  • indywidualne preferencje starszej osoby oraz jej opiekuna.

Bardzo często fotel dla seniora jest czymś więcej niż tylko zwykłym meblem służącym do siedzenia. Jeśli ma być wykorzystywany jako fotel o przeznaczeniu medycznym lub zabiegowym, konieczne jest wybranie go w sposób przemyślany, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych funkcjonalności.

POLECAMY:  Domowe maseczki na twarz po 60 - Skuteczne Porady

W przypadku osób niesamodzielnych, nieporuszających się o własnych siłach, jedną z najważniejszych funkcjonalności fotela będą kółka, umożliwiające przemieszczanie fotela po mieszkaniu.

Jaki materiał na fotel wybrać?

Poszukując fotela geriatrycznego dla osoby starszej wymagającej regularnej pomocy w codziennych czynnościach, warto wybrać fotel tapicerowany materiałem łatwym do utrzymania w czystości. Może to być na przykład ekoskóra lub inny łatwy do czyszczenia, nieulegający odbarwieniom i nieprzemakający materiał. Wielu producentów oferuje fotele obite skajem w równych kolorach, z możliwością personalizacji.

Niektóre fotele tego typu wyposażone są w zdejmowane pokrowce zewnętrzne, łatwe do prania w pralce. Takie rozwiązanie pozwala zachować większą higienę fotela w sytuacji, kiedy nie jest on tylko miejscem do siedzenia, ale używamy go również podczas karmienia czy mycia seniora. Ma to również spore znaczenie w przypadku osób niekontrolujących czynności fizjologicznych, korzystających z pieluch.

Czym różni się fotel ortopedyczny od fotela medycznego?

Fotele medyczne dla seniorów, nazywane przez niektórych producentów fotelami geriatrycznymi, to specjalistyczne urządzenia medyczne, łączące funkcjonalność fotela i wózka. Wyposażone w kółka, ułatwiają przemieszczanie fotela wraz z osobą starszą przez opiekuna.  Dzięki specjalnym regulowanym podparciom dla stóp, łokci oraz wysokim zagłówkom, sprawdzają się również w przypadku osób z niedowładami. Przycisk pionizujący przechyla fotel w sposób ułatwiający samodzielne wstanie lub przejście z fotela do łózka. Fotele medyczne wykonane są z materiałów łatwych do czyszczenia i dezynfekcji, typowych dla sprzętu medycznego. W przypadku modeli bardziej zaawansowanych, możliwa jest regulacja kąta nachylenia oparć, opuszczania lub podnoszenia podłokietników i podpórek na stopy za pomocą pilota zdalnego sterowania.

Fotele ortopedyczne stosowane są w przypadku osób z problemami związanymi z układem ruchu. Ich podstawową funkcją jest zapewnienie odpowiedniego profilowania kręgosłupa i kończyn w czasie siedzenia. Fotele tego typu wyposażone są często w odpowiednio profilowane, dodatkowe poduszki ortopedyczne lub przeciwodleżynowe. Poza tym, fotel może posiadać mechanizm stabilizacji określonych odcinków kręgosłupa.

POLECAMY:  Testament u notariusza - korzyści opłaty

Wybierając fotel warto wziąć pod uwagę kondycję osoby starszej oraz jej szczególne potrzeby związane z codzienną pielęgnacją. Jeśli ma to być mebel służący jako wygodne siedzisko podczas oglądania telewizji, sprawdzi się zwykły, miękki fortel tapicerowany z wyższym zagłówkiem i podłokietnikami. Jeśli jednak ma on spełniać funkcje stanowiska do wygodnego przeprowadzania czynności higieniczno-pielęgnacyjnych, warto wybrać specjalistyczny fotel geriatryczny, którego szukać należy w sklepach ze specjalistycznym sprzętem medycznym. Odpowiednio dobrany zapewni komfort osobie starszej i ułatwi opiekunom codzienną pomoc seniorowi.

Explore More

Dzień Wiedźmy: Czarujące Święto Pełne Magii i Wiedzy

Dzien Wiedzmy Czarujące święto pełne magii i wiedzy
11 lipca, 2023 0 Comments 0 tags

W obchodach ”Dnia Wiedźmy: Czarującego święta pełnego magii i wiedzy” czarownice i ich głęboka wiedza są hołdowane 16 listopada. Ten dzień służy jako hołd dla tych historycznie prześladowanych kobiet, które

Ciekawe książki dla seniorów – zobacz inspiracje

Ciekawe książki dla dojrzałych czytelników
11 lipca, 2023 0 Comments 0 tags

Szukasz wciągającej lektury, która Cię zainspiruje i zabawi? Nie szukaj dalej. Ten artykuł prezentuje starannie wyselekcjonowaną listę książek, specjalnie przeznaczonych dla dojrzałych czytelników, oferujących różnorodne gatunki i tematy, które pasują

Wczasy dla seniora – 6 miejsc, w które warto się wybrać

Wczasy dla seniora
5 stycznia, 2023 0 Comments 0 tags

Każdy z nas na stare lata chciałby odpocząć jak najbardziej jest to możliwe. Dlatego właśnie seniorzy często wybierają się na swoje wymarzone wakacje, odwiedzają miejsca, na które wcześniej nie mogli