Choroby układu pokarmowego są schorzeniami o bardzo różnorodnym pochodzeniu i nasileniu. Jednym z bardzo częstych przykładów jest biegunka, która w wielu przypadkach uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W odniesieniu do osób młodych jest to problem, który najczęściej ma charakter przejściowy i ustaje samoistnie, nie powodując większego uszczerbku na zdrowiu.

Sytuacja diametralnie zmienia się w odniesieniu do seniorów, u których biegunka może rodzić poważne konsekwencje. W związku z tym warto zapoznać się z czynnikami, które ją powodują, jak należy sobie z nią radzić i kiedy niezbędna okaże się wizyta u lekarza.

Co powoduje biegunkę w starszych osób?

Biegunka u osób starszych jest niezwykle częstym zagadnieniem, z którym możemy spotkać się w praktyce. W istocie, może ona przybierać postać incydentalną lub przewlekłą, a jej częstość zwiększa się wraz z upływem 65. roku życia. Pośród tego możemy jednak zastanawiać się, co tak naprawdę przyczynia się do powstawania takich sytuacji? Otóż do prowodyrów możemy zaliczyć m.in. dolegliwości powiązane z nietrzymaniem kału. Poza tym powinniśmy zauważyć, że za biegunki u osób starszych mogą odpowiadać wszelkiego rodzaju uszkodzenia zwieraczy, zbyt słabe mięśnie miednicy czy choroby otępienne.

Analizując to, o czym do tej pory wspomnieliśmy z pewnością zauważymy, że są to czynniki pośrednie. Poza tym za biegunki może odpowiadać szereg innych czynników, od tych trywialnych, po bardziej skomplikowane, wymagające niezwłocznej interwencji lekarskiej. Bardzo częstą przyczyną biegunki u osoby starszej jest nadużywanie środków przeczyszczających, które są stosowane w przypadku nawracających zaparć.

Jak łatwo się domyślić, ich przedawkowanie może prowadzić do zupełnie odmiennego rezultatu. Poza tym biegunki są niejednokrotnie efektem infekcji wirusowych, nietolerancji laktozy czy cukrzycy typu drugiego. Nadmierne wypróżnianie się może być również efektem przyjmowanych leków, które zaburzają florę bakteryjną, nadużywaniem alkoholu, a nawet marskości wątroby czy nowotworu jelita grubego. W związku z tak szerokim spektrum, biegunka u osoby starszej powinna być traktowana poważnie, ponieważ może nie tylko doprowadzić do odwodnienia organizmu, ale też być objawem ciężkiej choroby,

POLECAMY:  Zaburzenia pamięci i zaniki pamięci

Domowe sposoby na zatrzymanie biegunkę u osoby starszej

Wspomnieliśmy nieco wyżej o możliwych objawach biegunki. Niektóre z nich były naprawdę poważne. W rzeczywistości bardzo często zdarza się jednak sytuacja, w której biegunka u osoby starszej ma charakter przejściowy i nie zwiastuje poważniejszych chorób. Niemniej niezależnie od sytuacji jest to dolegliwość, którą chcielibyśmy zatrzymać. Pamiętajmy, że biegunka u seniorów może być naprawdę groźna i prowadzić do odwodnienia organizmu czy zaburzeń elektrolitowych.

Odnosząc się z kolei do domowych sposobów na zatrzymanie biegunki z pewnością powinniśmy zauważyć, że jednym z istotnych elementów jest utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny, która stanowi swego rodzaju profilaktykę przeciwbakteryjną i przeciwwirusową.

Sprawdzi się tutaj częste mycie rąk z użyciem płynu dezynfekującego lub mydła antybakteryjnego, a w przypadku podróży stosowanie się do restrykcyjnych zasad polegających m.in. na piciu wody butelkowanej czy unikaniu jedzenia potraw pochodzących z niepewnego źródła. Będąc przy jedzeniu pamiętajmy również o odpowiedniej diecie, która może korzystnie wpłynąć na układ pokarmowy seniora. Pomocne okaże się regularne spożywanie mniejszej ilości posiłków, a także nawadnianie organizmu. Dieta seniora powinna być w miarę możliwości lekkostrawna. Bardzo dobrze sprawdzą się produkty, takie jak banany, ryż, gotowane ziemniaki czy płatki owsiane. Z pewnością należy unikać smażonych potraw, grzybów, słodyczy, a także produktów zawierających duże ilości kofeiny.

Z kolei jeżeli mówimy stricte o zatrzymaniu biegunki, która już się pojawiła, możemy wskazać przynajmniej kilka przykładów na radzenie sobie z nią. Najczęściej wykorzystuje się leki pomocne w objawowym leczeniu umiarkowanych i ostrych postaci biegunek, które w swoim składzie zawierają loperamid. Pamiętajmy jednak, że są one pomocne w doraźnym leczeniu schorzeń. Jeżeli problem utrzymuje się przez dłuższy okres czasu bądź przybiera postać przewlekłą, wówczas niezbędny jest kontakt z lekarzem.

Przewlekła biegunka skontaktuj się z lekarzem

Incydentalna biegunka to problem, który może dotyczyć każdego, niezależnie od płci czy wieku. Niemniej w przypadku osób starszych schorzenie niejednokrotnie przybiera postać przewlekłą i może sugerować poważniejsze problemy zdrowotne. Wspomnieliśmy wcześniej o przyczynach, które mogą powodować biegunkę.

POLECAMY:  Podwyższony poziom żelaza we krwi - Co to oznacza?

W tym momencie dobrze jest je sobie przypomnieć i zwrócić uwagę na to, że tak naprawdę biegunka może mieć zdecydowanie głębsze podłoże, które wymaga głębszej diagnostyki i kontaktu z lekarzem. Pośród tego możemy jednak zastawiać się, kiedy w rzeczywistości biegunka ma postać przewlekłą? Otóż w myśl definicji, biegunka przewlekła jest schorzeniem, które utrzymuje się powyżej 30 dni. Najczęściej nie ma ona związku z krótkotrwałą infekcją wirusową i bakteryjną, a to oznacza, że wymaga głębszej diagnostyki. Oczywiście w przypadku seniorów warto wziąć pod uwagę to, że należy zadbać o ich prawidłowe nawodnienie.

Co więcej, jeśli biegunka ma charakter ostry, wówczas kontakt z lekarzem powinien nastąpić o wiele wcześniej, gdyż opisywany stan może zagrażać życiu lub zdrowiu.

Explore More

Prawidłowy poziom cukru u 70 latka. Jak osoba starsza powinna kontrolować i dbać o prawidłowy poziom glukozy

Poziom cukru we krwi
13 stycznia, 2023 0 Comments 0 tags

Osoby starsze, pomiędzy 60 a 70 rokiem życia, bardzo często narzekają już na jakieś dolegliwości zdrowotne. Aby utrzymać w ryzach choroby przewlekłe oraz w porę wykryć te, które mogą stanowić

Jak wzmocnić starszą osobę – Skuteczne Sposoby!

dziadkowie
4 sierpnia, 2023 0 Comments 0 tags

Witajcie! Dzisiaj chcemy porozmawiać o tym, jak wzmocnić nasze ukochane starsze osoby. Wiemy, że starzenie się może być trudne i przynosi ze sobą wiele wyzwań. Jeden z najważniejszych aspektów dbania

Ile jest ważne skierowanie do szpitala NFZ? Jaka ważność skierowania do poradni specjalistycznej. Termin ważności na leczenie. Jak długo ważne jest skierowanie na badania?

babcia
2 sierpnia, 2023 0 Comments 0 tags

Ile jest ważne skierowanie do szpitala? Skierowanie do szpitala to ważny dokument, który umożliwia pacjentom dostęp do badań diagnostycznych lub otrzymanie leczenia. Niezależnie od tego, czy jest wydawane przez lekarzy