Nocne skurcze łydek zdarzają się wielu osobom. Problem dotyczyć może osób intensywnie uprawiających sport lub mających pracę siedzącą, kobiet w zaawansowanej ciąży, młodzieży w okresie intensywnego wzrostu, jednak grupą szczególnie narażoną na ich występowanie są osoby starsze. Dlaczego bolesne skurcze często dotykają osób w podeszłym wieku? Jakie są przyczyny ich występowania i w jaki sposób można zmniejszyć dolegliwości?

O czym mogą świadczyć nocne skurcze nóg u osób starszych? Nocne skurcze nóg mogą wskazywać na poważne schorzenia, takie jak niedoczynność tarczycy, choroby nerek, marskość wątroby czy choroba tętnic obwodowych oraz żylaki. Zwłaszcza u osób starszych nie należy lekceważyć nocnych skurczy i warto szybko zareagować.

Co to są nocne skurcze nóg u osób starszych?

Bolesne nocne skurcze mięśni nóg, zwłaszcza łydek, stanowią poważny problem osób w starszym wieku. Zdarzające się regularnie powodują nie tylko silny ból, ale również uniemożliwiają spokojny sen i regenerację organizmu. Skurcze nocne to nic innego jak mimowolne, silne skurcze mięśni, powodowane przez impulsy nerwowe, wywołane przez któryś z czynników wyzwalających taką reakcję organizmu. Zazwyczaj bolesne napięcie mięśni mija po kilku minutach, jednak odczucie mrowienia lub dyskomfortu w łydce utrzymywać może się nawet dobę.

Skurcze nocne u osób starszych mogą być naturalną reakcją ciała na procesy starzeniowe. Nie wolno ich jednak bagatelizować. Ból może być naprawdę uporczywy, a regularne przerwy podczas nocnego odpoczynku mogą dodatkowo powodować uczucie rozbicia, wyczerpania i rozdrażnienia w ciągu dnia.

POLECAMY:  Zwrot za leki dla seniorów - Świetna Wiadomość! Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i odliczyć ulgę na leki na PIT

Czym spowodowane są nocne skurcze?

Skurcze łydek wywołane mogą być czynnikami mechanicznymi lub zmianami biochemicznymi w organizmie. Zdarza się, że bolesny skurcz jest wynikiem nieprawidłowej pozycji podczas snu. Kiedy leżymy z ugiętymi kolanami i wyciągniętymi stopami w sposób powodujący zbliżanie się pięty do łydki i jednocześnie skracanie jej mięśnia, może dojść do niekontrolowanego skurczu. Częściej jednak przyczyny są bardziej złożone. Należą do nich:

  • odwodnienie lub przegrzanie organizmu i związane z nim zmiany poziomu elektrolitów we krwi;
  • nieprawidłowe funkcjonowanie układu wydalniczego (niewydolność nerek, konieczność dializowania);
  • problemy z krążeniem obwodowym, spowodowane złą kondycją naczyń krwionośnych, występowaniem żylaków, miażdżycą;
  • zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej w organizmie;
  • niedobory niektórych witamin i minerałów (w tym magnezu, potasu, wapnia, żelaza, witaminy E, witamin z grupy B);
  • przyjmowanie niektórych leków (np. diuretyków);
  • nadmierny wysiłek fizyczny w ciągu dnia, przeciążenie mięśni, stres;
  • zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego, polineuropatie.

Jak radzić sobie ze skurczem?

W przypadku wystąpienia skurczu, ulgę przynosi zwykle delikatne rozmasowywanie bolącej łydki kolistymi ruchami. Wiele osób odczuwa ulgę w czasie polewania bolącego miejsca ciepłym strumieniem wody z prysznica. Warto również zmienić pozycję, zmniejszając ryzyko nadmiernego prostowania stopy i zbliżania się pięty do łydki. W przypadku snu na plecach pomóc może podłożenie wałka lub dodatkowej poduszki pod kolana.

Sposobem na uniknięcie nocnych skurczów i wybudzania ze snu może być również poddanie się delikatnemu masażowi mięśni nóg przed snem lub częste odpoczywanie w ciągu dnia z uniesionymi nogami. Skutecznym rozwiązaniem są też ćwiczenia rozciągające, wykonywane w krótkich seriach, trzy razy dziennie. Ostatnia, pięciominutową serię ćwiczeń należy wykonać przez samym udaniem się na spoczynek.

Dieta i suplementacja przy nocnych skurczach

Prawidłowa dieta i suplementacja odgrywają dużą rolę w profilaktyce skurczów nocnych. W przypadku osób starszych, deficyty witamin i minerałów wynikać mogą ze zbyt ubogiej diety, będącej wynikiem braku apetytu, lub problemów z wchłanianiem. Skurcze wynikają często z nieprawidłowego poziomu elektrolitów – zbyt wysokiego stężenia sodu, a za niskiego potasu i magnezu. Warto więc wprowadzać do diety produkty bogate w te pierwiastki, takie jak banany czy pomidory.

POLECAMY:  Prawidłowy poziom cukru u 70 latka. Jak osoba starsza powinna kontrolować i dbać o prawidłowy poziom glukozy

Korzystne jest również spożywanie pełnoziarnistego pieczywa i kasz (zwłaszcza jaszy gryczanej), dostarczających niezbędnych minerałów oraz witamin z grupy B. Dietę warto wzbogacić o nasiona roślin strączkowych, orzechy, kakao, gorzką czekoladę, świeże warzywa i owoce. Nie wolno zapominać również o roli wapnia w prawidłowej gospodarce mineralnej organizmu. Niedobory wapnia nie tylko przyczyniają się do osteoporozy i osteopenii, ale również stanowić mogą czynnik wyzwalający występowanie nocnych skurczy mięśni. Najlepszym źródłem białka są sery żółte, jogurty naturalne oraz niektóre ryby morskie, na przykład sardynki.

Po konsultacji z lekarzem warto wprowadzić również suplementację witamin i minerałów, sprzyjających prawidłowemu funkcjonowaniu mięśni. Konieczne jest jednak wybranie preparatu o wysokiej wchłanialności, na przykład w postaci chelatu. Niezbędne jest również właściwe nawadnianie organizmu, zwłaszcza w czasie upałów. Zamiast czystej wody, można zdecydować się na roztwory elektrolitów dla seniorów.

Pomimo tego, że nasilenie występowania skurczów nocnych u osób starszych może wynikać z naturalnych procesów starzeniowych organizmu, nie należy sytuacji takiej bagatelizować. Uporczywe, nawracające skurcze i towarzyszący im ból wyraźnie zmniejszają komfort życia tak jak w przypadku rwy kulszowej. Warto więc wprowadzić wszelkie dostępne zmiany stylu życia, diety i codziennej aktywności, które mogą zmniejszyć dolegliwości.

Explore More

Prawidłowy poziom cukru u 70 latka. Jak osoba starsza powinna kontrolować i dbać o prawidłowy poziom glukozy

Poziom cukru we krwi

Osoby starsze, pomiędzy 60 a 70 rokiem życia, bardzo często narzekają już na jakieś dolegliwości zdrowotne. Aby utrzymać w ryzach choroby przewlekłe oraz w porę wykryć te, które mogą stanowić

Czym są odleżyny 4 stopnia?

odleżyny 4 stopnia

Odleżyny stanowią poważny problem medyczny u pacjentów starszych, przewlekle chorych i unieruchomionych w łóżku. To głębokie, bardzo bolesne i trudno gojące się rany, powodowane przez długotrwały miejscowy ucisk, siły tarcia

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

Zaparcia są problemem skutecznie zmniejszającym komfort życia. Wiele osób wstydzi się tej nieprzyjemnej przypadłości i nie zgłasza problemu lekarzowi. Chociaż nie jest to zjawisko nowe i nie dotyczy wyłącznie osób