Elektrolity są składnikami mineralnymi, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są one odpowiedzialne za równowagę elektrolitową, która jest kluczowa dla prawidłowego działania układu nerwowego, mięśni i serca. Seniorzy często są narażeni na niedobory elektrolitów ze względu na różne czynniki, takie jak choroby, leki i dieta. Poniżej podpowiadamy, jak wyglądają objawy, skutki i przyczyny odwodnienia u seniorów i jakie elektrolity mogą pomóc mu zapobiegać. 

Objawy odwodnienia u osób starszych

Objawy odwodnienia u seniorów mogą być różne i często są subtelniejsze, niż ma to miejsce w przypadku osób młodszych. Kilka najczęstszych objawów odwodnienia u osób starszych to m.in.:

 • Zmiany skórne – widoczna jest utrata elastyczności skóry, jej przesuszenie oraz nienaturalna bladość.
 • Zmęczenie i osłabienie mięśni – jest to szczególnie niebezpieczne u osób starszych, które często mają trudności z poruszaniem się.
 • Problemy z trawieniem – np. zaparcia.
 • Zaburzenia orientacji.
 • Skurcze mięśni – odczuwalne w szczególności w nogach.
 • Zwiększone ryzyko upadków.

Warto pamiętać, że objawy odwodnienia u osób starszych łatwo przeoczyć. Bardzo ważne jest, aby regularnie monitorować stan seniora, aby w razie wystąpienia pierwszych oznak odwodnienia móc zareagować od razu.

Przyczyny odwodnienia u seniorów

Osoby starsze częściej niż młodsi narażeni są na odwodnienie. Przyczynami takiego stanu są zazwyczaj:

 • Zaburzenie pragnienia – starsi ludzie często tracą zdolność odczuwania pragnienia, co w rezultacie skutkuje piciem zbyt małej ilości wody.
 • Nieprawidłowa dieta – brak dostatecznej ilości warzyw i owoców oraz zbyt mała ilość wody lub elektrolitów w diecie. 
 • Choroby – np. cukrzyca, czyli zły poziom cukru we krwi, schorzenia układu moczowego lub serca.
 • Leki – m.in. leki przeciwbólowe czy farmaceutyki przyjmowane na nadciśnienie krwi.
 • Ograniczenia ruchowe – osoby starsze często mają spory problem z poruszaniem się, co z kolei znacząco utrudnia im dostęp do elektrolitów,
 • Problemy z trawieniem – np. częste zaparcia lub biegunki.
 • Gorący klimat – wysokie temperatury i brak dostępu do klimatyzacji mogą prowadzić do odwodnienia.
POLECAMY:  Prawidłowe ciśnienie u osób starszych – normy. Czym różni się ciśnienie krwi od pulsu? Co na niskie ciśnienie?

Warto mieć na uwadze, że poziom nawodnienia seniorów powinien być regularnie monitorowany. W razie wystąpienia oznak odwodnienia należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci wprowadzenie odpowiednich działań i pomoże w uporaniu się z problemem. Dobrym  środkiem profilaktycznym mogą tu być elektrolity dla seniorów. Opinie o takich preparatach są bardzo dobre. 

Skutki odwodnienia u osób starszych

Skutki odwodnienia u osób starszych są bardzo poważne i nierzadko prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych. Oto kilka najważniejszych skutków odwodnienia u osób starszych:

 • Problemy z układem krążenia – np. skurcze naczyń krwionośnych, które zwiększają ryzyko wystąpienia udaru lub zawału serca.
 • Zaburzenie pracy nerek – zaburzenia czynności nerek, co zwiększa ryzyko powstania kamieni nerkowych i innych, poważnych schorzeń. 
 • Problemy z układem moczowym – infekcje układu moczowego, skutkujące znacznym dyskomfortem.
 • Problemy z kośćmi – utrata masy kostnej i wynikające z niej zwiększone ryzyko złamań to jeden z poważniejszych skutków odwodnienia organizmu. Jest on szczególnie niebezpieczny w przypadku seniorów, którzy często mają problem z poruszaniem się.
 • Zaburzenia neurologiczne – zaburzenia pamięci i koncentracji są szczególnie problematyczne dla osób starszych.
 • Upadki – osłabienie mięśni zwiększające ryzyko upadków osób starszych.
 • Zwiększone ryzyko infekcji – osłabienie układu odpornościowego zwiększa ryzyko wystąpienia różnorodnych infekcji.
 • Zaburzenia nastroju – skutkują one np. trudnościami z zasypianiem, apatią lub pobudzeniem, a niekiedy nawet depresją.

Jakie elektrolity dla seniora bez cukru warto wybrać?

Elektrolity dla seniora bez cukru powinny zawierać przede wszystkim:

 • sód;
 • potas;
 • magnez;
 • wapń.

Sód odpowiada za równowagę wodno-elektrolitową, potas jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie mięśni, magnez jest niezbędny dla prawidłowego działania układu nerwowego, a wapń jest potrzebny dla zdrowych kości i zębów.

Warto wybrać odpowiednie elektrolity dla seniora, domowe sposoby na odwodnienie mogą bowiem nie być skuteczne. Dlaczego elektrolity nie powinny mieć w składzie cukru? Wynika to z jego negatywnego wpływu na poziom glukozy we krwi. Może to skutkować zwiększeniem ryzyka chorób serca, cukrzycy itd.

POLECAMY:  Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

Istnieją również preparaty tego typu, które nie są suplementem diety, a lekiem. Nadal są to jednak do grupy elektrolitów dla seniora. Lek tego typu trzeba podawać po konsultacji z lekarzem. Elektrolity dla seniora typu lek bezwgęldnie należy zażywać za zgodą lekarza.

Domowe sposoby na uzupełnienie elektrolitów to spożywanie warzyw i owoców bogatych w te składniki mineralne, takich jak: banany, awokado, szpinak, brokuły, pomidory, czy pomarańcze. Picie wody mineralnej również przyczynia się do uzupełnienia elektrolitów.

Warto zasięgnąć opinii lekarza lub dietetyka, przed wyborem odpowiednich elektrolitów dla seniora, aby upewnić się, że wybrany produkt jest odpowiedni dla ich stanu zdrowia i potrzeb.

Podsumowując, elektrolity dla seniorów są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ich organizmu. Suplementacja elektrolitów w przypadku osób starszych jest zatem wskazana, jednak przed jej zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Warto również pamiętać o domowych sposobach uzupełniania elektrolitów dla seniorów.

 

Explore More

Wysoki poziom cholesterolu i stres. – Jak sobie poradzić?

cholesterol
3 sierpnia, 2023 0 Comments 0 tags

Czujesz się zestresowany i martwisz się o poziom cholesterolu? Nie jesteś sam. Wysoki cholesterol, znany również jako „wysoki poziom cholesterolu”, to poważny problem zdrowotny, który może zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

domowe sposoby na zaparcia u osób starszych
24 maja, 2023 0 Comments 0 tags

Zaparcia są problemem skutecznie zmniejszającym komfort życia. Wiele osób wstydzi się tej nieprzyjemnej przypadłości i nie zgłasza problemu lekarzowi. Chociaż nie jest to zjawisko nowe i nie dotyczy wyłącznie osób

Zwrot za leki dla seniorów – Świetna Wiadomość! Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i odliczyć ulgę na leki na PIT

dziadkowie
31 lipca, 2023 0 Comments 0 tags

Czy jesteś starszym obywatelem, który z trudem radzi sobie z rosnącymi kosztami niezbędnych leków? Cóż, nie jesteś sam. W 2023 roku ceny leków farmaceutycznych nadal rosną, co powoduje trudności finansowe