Bycie seniorem pociąga za sobą pewne szczególne okoliczności. Częściej korzysta się z różnego rodzaju pomocy medycznej. Ponadto świadczenia emerytalne mogą nie pozwalać na częste korzystanie z takich uciech jak instytucje kultury. Poniższy artykuł skupi się na wyjaśnieniu, czym jest Ogólnopolska Karta Seniora i w jakie zniżki zapewnia. Nie mylić z bonem turystycznym dla seniora. Wyjaśniona zostanie także procedura aplikowania o taką kartę.

500 tysięcy posiadaczy karty seniora

Karta seniora zniżki powodują duże zainteresowanie tym dokumentem. Kartę wydano dotąd około 500 tysiącom seniorów w 200 gminach w całym kraju. Jej wysyłka jest całkowicie bezpłatna, o ile ma miejsce na terenie Polski i za jej wyrobienie pobierana jest symboliczna opłata. Jeśli karta ma być ważna przez rok, będzie to 35 złotych. Dwuletnia ważność kosztuje 50 złotych. Wyjątkiem są Gminy Przyjazne Seniorom. Samorządy współpracujące ze Stowarzyszeniem MANKO zapewniają darmową kartę. Ze względu na atrakcyjność karta seniora może w przyszłości objąć swoim zasięgiem znacznie więcej osób, niż ma to miejsce obecnie.

Co to takiego Ogólnopolska Karta Seniora?

Inicjatorem jego powstania jest Stowarzyszenie MANKO, które za cel stawia sobie zwiększenie udziału starszych osób w życiu społecznym. Jej posiadacze mogą uzyskać atrakcyjne zniżki na produkty i usługi w aptekach, gabinetach fizjoterapii, uzdrowiskach, instytucjach kultury czy zdrowia.

Jakie są zniżki przy karcie seniora?

Ze Stowarzyszeniem MANKO współpracuje ponad trzy tysiące różnych punktów usługowych. Poniżej znajduje się lista ogólnopolska karta seniora – do czego uprawnia:

  • apteki
  • gabinety rehabilitacyjne
  • przychodnie
  • instytucje kultury
  • uzdrowiska
  • sanatoria
  • sklepy

Karta seniora apteka będzie wsparciem zwłaszcza dla seniorów, którzy przyjmują liczne i drogie lekarstwa. W niejednym przypadku pochłaniają one większość ich skromnego budżetu. Rabat ułatwi ich sytuację finansową. Pełną listę karta seniora jakie sklepy można uzyskać na wspomnianej już stronie. Warto wspomnieć, że karta seniora ma być rozszerzana o inne punkty. Jej organizatorzy zachęcają posiadaczy do przekonywania kolejnych przedsiębiorców do nawiązywania współpracy.

POLECAMY:  Do Czego uprawnia legitymacja emeryta - wszystko, co musisz wiedzieć.

Komu w Warszawie przysługuje karta seniora?

Aby móc ubiegać się o wydanie karty seniora, wystarczy spełnić jeden bardzo prosty warunek. Jest nim ukończenie sześćdziesiątego roku życia. Karta seniora nie jest obarczona jakimikolwiek innymi warunkami. Inicjatorzy nie biorą pod uwagę sytuacji zdrowotnej, finansowej czy miejsca zamieszkania. Jednak na chwilę obecną Miasto Stołeczne Warszawa nie jest Gminą Przyjazną Seniorom. W związku z tym faktem karta seniora w stolicy będzie musiała zostać opłacona. Jednak jej koszt powinien być przystępny dla większości osób, które ukończyły sześćdziesiąty rok życia.