Różne schorzenia i dolegliwości pojawiają się z czasem. Wraz z tym jak człowiekowi przybywa kolejnych lat. Nikomu nie trzeba przypominać o tym, aby regularnie odwiedzać lekarza, jeżeli dochodzi do nieprawidłowości. Ważne jest również to, aby wskazać jak ważne jest na bieżąco monitorowanie podstawowych parametrów życiowych, dzięki czemu będzie można zadbać o swoje zdrowie. Dzięki temu będzie można reagować, jeżeli dojdzie do wystąpienia wszelkich nieprawidłowości. Na pewno warto regularnie sprawdzać ciśnienie i puls u osób starszych. Jakie jest Prawidłowe ciśnienie u osób starszych?

Dlaczego warto regularnie sprawdzać ciśnienie i puls u seniora?

Wartość ciśnienia krwi w naczyniach jest niezwykle istotna, zwłaszcza u osób wiekowych. Można je sprawdzić na ciśnieniomierzu. Wysokie ciśnienie oraz niskie pojawiają się nie tylko w zależności od wieku. Nieprawidłowe parametry mogą wskazywać na niewydolność lub choroby układu sercowego. Ciśnienie u seniora jest niezwykle ważne. Wraz z wiekiem normy ciśnienie mogą się zmieniać. Niestety wartości ciśnienia krwi zmieniają się też wraz z chorobami takimi jak cukrzyca czy miażdżyca. Jeśli cokolwiek nas niepokoi, a ponadto występują inne objawy, takie jak zawroty głowy czy omdlenia, powinniśmy jak najszybciej skonsultować to z lekarzem. Zbyt niskie ciśnienie krwi jest tak samo niebezpieczne jak wysokie. Ponadto do wzrostu ciśnienia krwi mogą przyczynić się stresujące sytuacje, a nawet przez zwykłe zmiany pozycji ciała. Lekarz powinien podpowiedzieć jak prócz zażywania lekarstw dbać o dobre ciśnienie na przykład poprzez styl życia czy przyjmowaniu minimum 2 litrów płynów. Prawidłowe ciśnienie i puls to klucz do zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia. Jak jeszcze dbać o prawidłowe ciśnienie u osób starszych?

POLECAMY:  Wczasy dla seniora - 6 miejsc, w które warto się wybrać

Prawidłowe ciśnienie u osób starszych: ciśnienie a puls

Puls nazywany jest również tętnem. To tak naprawdę informacja o tym, z jaką częstotliwością bije serce. To ten parametr, który można samodzielnie wyczuć, przykładając rękę do tętnic. Najważniejsze jest zachowanie tzw. tętna spoczynkowego. W przypadku osób dorosłych wynosi ono od 60 do 80 uderzeń na minutę.

Z kolei ciśnienie tętnicze to informacja, która odnosi się do siły, która wywierana jest na ściany naczyń krwionośnych. Fachowo ciśnienie określane jest słowami „wypadkowa pracy serca oraz stopnia wypełnienia tętnic krwią”. Podczas mierzenia tego parametru tak naprawdę podawane są zawsze dwie wartości, które określane jest jako ciśnienie skurczowe (czyli to wyższe) oraz rozkurczowe (niższe). 100-139 mmHg to prawidłowa wartość, jeżeli chodzi o wyższy parametr. W przypadku tej niższej wartości, prawidłowe parametry u osoby dorosłej, wynoszą 60-89 mmHg.

Warto zadbać o te kwestie, ponieważ długo utrzymujące się nieprawidłowe parametry mogą doprowadzić do wielu dolegliwości.

Zakresy prawidłowego ciśnienia krwi u seniorów

Wyżej podane wartości należy traktować z lekkim przymrużeniem oka. Tzn. trzeba zrozumieć, że są one podane dla zdrowej osoby, w wieku ok. 40 lat, która ma do czynienia z normalnym trybem życia. Inne wartości dedykowane są dla dzieci, a inne dla seniorów. Jaki jest zakres prawidłowego ciśnienia krwi u seniorów? 129/85 mmHg to wartość, która powinna utrzymać się u osób powyżej 50 roku życia. W przypadku 60+ ciśnienie powinno utrzymać się na poziomie 130/86 mmHg. Osoby, które mają 64 lata mogą mieć już ciśnienie w granicach 134/87 mmHg. Nie będzie to żadne odchylenie i będzie ono całkowicie uznawane za normę. Seniorzy, którzy zbliżają się już do 70 roku życia mogą mieć ciśnienie w normie na poziomie 135/88 mmHg. 140/90 mmHg to wartość, która spotykana jest u osób powyżej 70 roku życia. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o prawidłowe ciśnienie u osób starszych.

POLECAMY:  Czym jest otępienie starcze? Objawy, etapy postępu

Samodzielnie zmierzenia ciśnienia nie będzie nikomu sprawiać trudności. Wystarczy nabyć specjalny aparat, który można otrzymać tak naprawdę w każdej aptece. W przypadku osób starszych takie urządzenie na stałe powinno wpisać się w scenariusz życia. Lepiej zadbać w ten sposób o swoje zdrowie, aby faktycznie móc reagować w przypadku wystąpienia nieprawidłowości.

Jaki puls powinien mieć typowy senior? Pomiar ciśnienia krwi

W przypadku osób starszych prawidłowy puls powinien utrzymać się na poziomie od 60 do 70 uderzeń na minutę. Jest to wartość, która zbliżona do parametrów zdrowej osoby dorosłej w wieku ok. 40 lat. Bradykardia to ten stan, kiedy ma się do czynienia ze zbyt niskim pulsem. Tachykardia występuje wtedy, kiedy puls nienaturalnie przyspiesza. Warto zapoznać się z takimi pojęciami, ponieważ takie zjawiska medyczne wymagać mogą nie tylko konsultacji lekarskiej, ale szybkiego udania się na SOR, gdzie dojdzie do uregulowania prawidłowego pulsu. Prawidłowe ciśnienie u osób starszych jest zatem niezwykle ważne.

Jak dbać o prawidłowy puls i ciśnienie u osób starszych? Nadciśnienie a niskie ciśnienie u starszej osoby

Czy można zadbać o prawidłowy puls oraz ciśnienie? Oczywiście, że tak. Większość nieprawidłowości może wynikać m.in. z nieprawidłowo prowadzonego trybu życia. Mowa tu w głównej mierze o braku odpowiedniej ilości ruchu, nieodpowiednia dieta, która doprowadza do nadwagi i otyłości, papierosy i alkohol. Trzeba jednak wiedzieć, że za ewentualne nieprawidłowości mogą być także odpowiedzialne czynniki genetyczne, czy też leki, jakie na co dzień się stosuje, a które odnoszą się do poszczególnych schorzeń. Stała kontrola lekarska na pewno pomoże wyregulować ten stan, dzięki czemu będzie można cieszyć się nie tylko prawidłowym ciśnieniem, ale także pulsem.

Co ile sprawdzać ciśnienie krwi i puls u osoby starszej?

Właściwie to nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Można by powiedzieć, że codziennie. Jednak takie zwykłe badanie może także doprowadzić do podwyższenia poziomu stresu. Senior może myśleć, że coś mu dolega, kiedy tak naprawdę wszystko z nim jest w jak najlepszym porządku.

POLECAMY:  Pielęgniarka środowiskowa dla seniora

Jeżeli ma się do czynienia z osobą starszą, która faktycznie cieszy się dobrym zdrowiem, to takie badanie raz w tygodniu będzie wystarczające. Tak, aby móc zachować pełną kontrolę. W przypadku osób, jakie mają do czynienia z różnymi dodatkowymi schorzeniami, warto pomyśleć o tym, aby badanie parametrów podstawowych, wykonywać zdecydowanie częściej. Co ile? Co dwa lub trzy dni. Chyba, że lekarz prowadzący zaleci inaczej. Są takie osoby starsze, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, że takie badanie muszą wykonywać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Należy tego pilnować, aby faktycznie móc uniknąć poważniejszych schorzeń, które związane są z układem krążenia. Czy rozumiesz już, jak ważne jest, aby troszczyć się o prawidłowe ciśnienie u osób starszych?

Explore More

Miód na Stawy: Skuteczne Wsparcie dla Zdrowia Stawów

Miód na stawy

Szukasz naturalnego i skutecznego sposobu na wsparcie zdrowia stawów? Miód od dawna jest znany ze swoich właściwości leczniczych, a jeśli chodzi o zdrowie stawów, nie jest wyjątkiem. Regularne spożywanie miodu

Jak zachęcić dziecko do rysowania?

Jak zachęcić dziecko do rysowania

Rysowanie to jedna z najważniejszych umiejętności, którą może rozwijać każde dziecko. Nie tylko pozwala na kreatywne wyrażanie siebie, ale również przyczynia się do poprawy zdolności manualnych, koordynacji ruchowej, koncentracji i

Prawidłowy poziom cukru u 70 latka. Jak osoba starsza powinna kontrolować i dbać o prawidłowy poziom glukozy

Poziom cukru we krwi

Osoby starsze, pomiędzy 60 a 70 rokiem życia, bardzo często narzekają już na jakieś dolegliwości zdrowotne. Aby utrzymać w ryzach choroby przewlekłe oraz w porę wykryć te, które mogą stanowić