Osoby starsze, pomiędzy 60 a 70 rokiem życia, bardzo często narzekają już na jakieś dolegliwości zdrowotne. Aby utrzymać w ryzach choroby przewlekłe oraz w porę wykryć te, które mogą stanowić dla nas jakieś zagrożenie, zaleca się wykonywanie badań profilaktycznych. Jednym z nich jest rzecz jasna badanie poziomu glukozy we krwi. Warto zatem dowiedzieć się, jaki jest prawidłowy poziom cukru u 60-70 latka. Wówczas będziemy mogli ocenić, czy nie mamy problemów z hiperglikemią bądź hipoglikemią. Bardzo ważne jest jednak to, aby wynik zawsze interpretował lekarz w odniesieniu do objawów, które zgłasza mu pacjent. Ile powinien wynosić prawidłowy poziom cukru u 70 latka?

Prawidłowy poziom cukru we krwi u osób starszych. Jak radzić sobie z cukrzycą?

Wydawać by się mogło, że fakt prawidłowego poziom cukru we krwi u 70 latka czy 60-latka różni się od tego, jaki powinien występować u osób w wieku młodym oraz średnim. Nic jednak bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że prawidłowy poziom cukru u 70 latka na czczo powinien wynosić dokładnie tyle, ile u każdego innego człowieka. Prawidłowa glikemia na czczo waha się zaś w granicach od 70 do 99 mg/dl. Oznacza to więc, że każde odstępstwo od tej normy, zarówno wynik poniżej, jak i powyżej, powinien być traktowany jak nieprawidłowy. Wszystkie wartości, które mieszczą się w jej granicach są zaś powodem do zadowolenia.

Aby utrzymać glukozę w ryzach, trzeba odpowiednio o siebie dbać. Przede wszystkim powinniśmy troszczyć się o właściwie zbilansowaną dietę oraz chronić seniorów przed odwodnieniem. Powinna być ona oparta o produkty nieprzetworzone. Najlepiej, jeżeli będą one posiadały niski oraz średni indeks glikemiczny. Dużym błędem jest zatem sięganie po żywność o wysokim stopniu przetworzenia. Produkty z wysokim indeksem także nie są wskazane. Aby utrzymać prawidłowy poziom cukru u 60-70 latka, trzeba również zadbać o systematyczną aktywność fizyczną. Najlepiej wybrać taki rodzaj sportu, który sprawia nam autentyczną przyjemność. Osoby starsze mogą śmiało zdecydować się na spacery, jak również na nordic walking. Godne polecenia może okazać się także pływanie.

POLECAMY:  Prawidłowe ciśnienie u osób starszych – normy. Czym różni się ciśnienie krwi od pulsu? Co na niskie ciśnienie?

Nie należy zapominać o tym, że na poziom cukru we krwi mogą wpływać niektóre leki. Zażywanie pewnych medykamentów może doprowadzić do zaburzenia prawidłowego poziomu cukru we krwi. Może dojść zarówno do jego spadku, jak i do wzrostu. Wszystko zależy oczywiście od tego, o jakim leku mowa. Bardzo ważne jest to, aby wszelkie podejrzane objawy zgłaszać swojemu lekarzowi. Objawy hiperglikemii oraz hipoglikemii mogą być jednak dość niespecyficzne u osób starszych. Bardzo często przybierać mogą one formę zaburzeń koncentracji oraz pamięci. Seniorzy mogą mieć także trudności ze snem, jak również z nadmiernym pobudzeniem. 

Normy poziomu cukru we krwi u seniorów. Regularne badanie a cukrzyca u osób starszych

Prawidłowy poziom cukru u 60-70 latka jest dokładnie taki sam jak u innych osób. Jaki jest więc prawidłowy poziom cukru u 60 latka i jaki jest prawidłowy poziom cukru u 70 latka? Trzeba jednak mieć świadomość tego, że normy poziomu cukru na czczo są inne niż te po posiłku. Jeżeli chodzi o przedział pomiędzy 100 a 126 mg/dl, nie oznacza on jeszcze tego, że rozwinęła się u nas cukrzyca. Niemniej jednak, nie jest to wynik prawidłowy. Świadczy on o tak zwanej nieprawidłowej glikemii na czczo, określanej również mianem stanu przedcukrzycowego.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze wynik taki jest jego dowodem. Czasami, zbyt wysoka glikemia może być skutkiem tego, że zjedliśmy za późno ostatni posiłek. Jeżeli jednak dwukrotny pomiar poziomu glukozy we krwi wyniesie więcej niż 126 mg/dl, będzie można niestety rozpoznać cukrzycę typu drugiego. Nietrudno zgadnąć, że jest to poważny problem, którego żaden senior nie powinien lekceważyć. 

Prawidłowy poziom cukru u 70 latka. Zbyt wysoki poziom w podeszłym wieku

Zbyt wysoki poziom cukru u osób starszych to wbrew pozorom bardzo poważny problem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że inny będzie prawidłowy poziom cukru u 60 latka po jedzeniu, a inny przed. Jeżeli chodzi o glikemię po posiłku, jej poziom po dwóch godzinach od jego spożycia nie powinien być większy niż 140. Jeżeli badanie poziomu glukozy we krwi na czczo będzie budziło jakiekolwiek wątpliwości lekarza, zaleci on tak zwany test tolerancji glukozy. W celu jego przeprowadzenia, senior będzie musiał wypić roztwór na bazie glukozy, a następnie zostanie mu pobrana krew do badania. Na początek zostanie to zrobione na czczo. Później, krew zostanie pobrana po godzinie.

POLECAMY:  Podwyższony poziom żelaza we krwi - Co to oznacza?

Do kolejnego pobrania dojdzie po kolejnej godzinie. Niekiedy, lekarz może zalecić również badanie insuliny przed oraz po obciążeniu glukozą. Roztwór glukozy do picia jest niesamowicie słodki, dlatego wiele osób doświadcza mdłości po jego spożyciu. W niektórych przypadkach, badanie należy koniecznie powtórzyć. Jego wynik zawsze powinien być interpretowany przez lekarza. Może być to zarówno lekarz rodzinny, jak i endokrynolog czy diabetolog. Nieprawidłowa tolerancja glukozy po obciążeniu nie musi oczywiście oznaczać rozpoznania cukrzycy. Może wiązać się natomiast z takimi stanami jak insulinooporność bądź hiperinsulinemia. Obydwa te stany zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy w przyszłości, dlatego wymagają odpowiedniego postępowania.

Prawidłowy poziom cukru u 60-70 latka na czczo

Jak już zaznaczono wyżej, prawidłowy poziom cukru u 60-latka po jedzeniu różni się od tego na czczo. Wykonywanie pomiarów po jedzeniu ma oczywiście duży sens. Zbyt wysoka wartość glukozy po posiłku również może świadczyć o pewnych, mniej lub bardziej poważnych nieprawidłowościach. Wydaje się jednak, że w ramach profilaktyki cukrzycy, najważniejsze jest badanie poziomu glukozy przed spożyciem jakiegokolwiek posiłku. Jak wspomniano wyżej, prawidłowy poziom cukru u 60 latka na czczo powinien wynosić od 70 do maksymalnie 99 mg/dl. Najbardziej wiarygodny pomiar jest oczywiście z krwi pobieranej z żyły łokciowej. Badanie przy pomocy glukometru może bowiem zaburzać prawidłowe wyniki. To zaś z kolei może prowadzić do uzyskania fałszywych pomiarów. Może się na przykład okazać, że glukometr zaniży wynik. Równie dobrze jednak, urządzenie to może wskazać na nieprawidłowy poziom glikemii, podczas gdy tak naprawdę będzie on mieścił się w normie. Jak zadbać o prawidłowy poziom cukru u 70 latka?

Na szczęście, darmowe badanie poziomu glukozy we krwi z żyły łokciowej można przeprowadzić dzięki skierowaniu od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Najczęściej jest to oczywiście lekarz rodzinny. To on powinien zająć się także jego interpretacją. Lekarz doradzi również, jak sprawdzić czy występuje prawidłowy poziom cukru u 60-latka po jedzeniu. Tutaj bardzo pomóc może domowe badanie glukometrem. Jeśli chodzi zaś o badanie prywatne, możemy wykonać je zarówno w laboratorium prywatnym, jak i takim współpracującym z NFZ. Czy już wiesz, jak dbać o prawidłowy poziom cukru u 70 latka, ale również osób młodszych?

POLECAMY:  Czym są odleżyny 4 stopnia?

Koszt badania poziomu glukozy we krwi nie jest na szczęście zbyt wysoki. Bez narażania swoich finansów na szwank, możemy sprawdzić, czy występuje prawidłowy poziom cukru u 60 latka na czczo. Niemniej jednak, jeżeli będzie on nieprawidłowy, lepiej udać się po pomoc do doświadczonego lekarza. W przeciwnym bowiem razie, narażamy swoje zdrowie na szwank. Cukrzyca w podeszłym wieku, zwłaszcza ta zaawansowana, związana jest zaś z bardzo licznymi powikłaniami. Konieczne jest wyrównanie prawdłoych poziomów cukrów u 60 latka i prawidłowych poziomów cukrów u 70 latka. W przeciwnym razie możliwe są właśnie powikłania. Jednym z nich może okazać się chociażby polineuropatia cukrzycowa. Aby uniknąć przykrych niedogodności, dobrze jest dbać o profilaktykę. Jak najwcześniejsze rozpoznanie cukrzycy pozwala na wczesne wdrożenie skutecznego leczenia. Dzięki temu, z dużym prawdopodobieństwem uda się uniknąć wielu powikłań bądź zmniejszyć ich natężenie.

Explore More

Odwodnienie u seniorów – jakie elektrolity wybrać?

Odwodnienie u seniorów
14 stycznia, 2023 0 Comments 0 tags

Elektrolity są składnikami mineralnymi, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są one odpowiedzialne za równowagę elektrolitową, która jest kluczowa dla prawidłowego działania układu nerwowego, mięśni i serca. Seniorzy często

Wysoki poziom cholesterolu i stres. – Jak sobie poradzić?

cholesterol
3 sierpnia, 2023 0 Comments 0 tags

Czujesz się zestresowany i martwisz się o poziom cholesterolu? Nie jesteś sam. Wysoki cholesterol, znany również jako „wysoki poziom cholesterolu”, to poważny problem zdrowotny, który może zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Podwyższony poziom żelaza we krwi – Co to oznacza?

Babcia
1 sierpnia, 2023 0 Comments 0 tags

Witamy w naszym artykule na temat „podwyższony poziom żelaza we krwi”. Rozumiemy, że radzenie sobie z problemami zdrowotnymi może być przytłaczające, ale nie martw się, jesteśmy tutaj, aby zapewnić Ci