Opieka nad wymagającymi stałej pomocy seniorami, to często nie lada wyzwanie dla członków rodziny. Mimo szczerych chęci, wielu z nas nie ma czasu na to, aby przez cały dzień zająć się schorowaną babcią, czy też którymś z rodziców. W takiej sytuacji bardzo często pojawia się kwestia wynajęcia kogoś do pomocy lub umieszczenia starszej osoby w specjalistycznym ośrodku, w którym ukochanym bliskim będzie zapewniona nie tylko pomoc przy codziennych czynnościach, ale także stała opieka medyczna. Czy takie rozwiązanie jest rozsądne? Ile kosztuje prywatna opieka dla seniora i co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Czym jest opieka nad osobą starszą prywatnie?

Opiekun dla osoby starszej to ktoś, kto ma za zadanie pomóc seniorowi w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak mycie, ubieranie czy też toaleta oraz zadbać o to, aby przyjęte zostały wszystkie niezbędne leki. Powinien on także mieć na uwadze, że dla zdrowia i dobrego samopoczucia starszego człowieka istotne są także różnorodne rozrywki, jak chociażby spacer, czy wspólne czytanie jeżeli jest taka potrzeba. Opiekun idealny to także taki, który potrafi dogadać się z potrzebującym staruszkiem i jest do niego życzliwie nastawiony. Wynajęcie prywatnej pomocy to często rozwiązanie doraźne, gdyż może ona odbywać się w wyznaczonych godzinach, na przykład wówczas, gdy inni członkowie rodziny są w pracy. Bardzo często bliscy decydują się jednak umieścić potrzebujących pomocy seniorów w specjalistycznych klinikach, po to, aby przez całą dobą mogli oni liczyć na pomoc wykwalifikowanych pracowników oraz lekarzy.

POLECAMY:  14 emerytura 2023 – kiedy wypłata?

Prywatna opieka nad osobą starszą. Ile kosztuje?

Koszt wynajęcia prywatnego opiekuna dla seniora to często kwestia, która spędza rodzinie sen z powiek. Ceny takiej usługi będą się oczywiście różniły, w zależności od tego, na jaki okres potrzebny jest opiekun, czy ma pracować w weekendy, jakie ma dodatkowe uprawnienia oraz co będzie należało do jego zadań. Średnio godzina opieki może kosztować między 15-25 złotych. W niektórych sytuacjach dobrze jest rozważyć wynajęcie opiekuna doraźnie, po to aby pomógł starszemu człowiekowi posprzątać, zrobił zakupy, zawiózł do lekarza lub zwyczajnie spędził z nim trochę czasu na świeżym powietrzu, dzięki temu koszt takiej pomocy będzie znacznie mniejszy, niż opieka na pełen etat.

Jak wybrać opiekę dla staruszka?

Osoba, która będzie towarzyszyć seniorowi przy wykonywaniu codziennych czynności powinna wzbudzać zaufanie, być cierpliwa, wyrozumiała, ale także empatyczna i serdeczna. Poszukujący pomocy bliscy często zastanawiają się zatem jak trafić na kogoś odpowiedniego i chociaż nie jest to łatwe zadanie, to zdecydowanie nie należy się zrażać i kiedy zapadanie już decyzja o zatrudnieniu kogoś, dobrze jest spotkać się z kilkoma kandydatami. Doskonałe miejsce na poszukiwania to internet.

Różnego rodzaju grupy w mediach społecznościowych to idealna przestrzeń do tego, aby poprosić o kogoś z polecania oraz wymienić się doświadczeniami i zapytać, na co warto zwracać uwagę. Można również popytać wśród znajomych lub samemu zamieścić ogłoszenia w kilku różnych miejscach. Pomocą w wyborze opiekuna może być często chociażby lekarz rodzinny, który będzie miał kontakty do różnego rodzaju specjalistów, chętnych na to, aby wesprzeć rodzinę w opiece nad potrzebującym staruszkiem. Przed podjęciem współpracy dobrze jest spotkać się z kilkoma kandydatami i przygotować sobie listę pytań, jakie chcemy im zadać.

Dyplomy czy doświadczenie w opiece nad starszymi ludźmi?

Kwestia ceny, jaką poniesiemy za zatrudnienie opiekuna ma także związek z jego kwalifikacjami. Referencje oraz doświadczenie mogą się jak wiadomo okazać decydującą kwestią przed podjęciem współpracy. Warto zadać sobie jednak pytanie na czym tak właściwie nam zależy i jaki zakres obowiązków będzie miał opiekun.

POLECAMY:  Umowa zlecenie a emerytura – składki

Dla seniora, który jest samodzielny, jednak potrzebuje towarzysza i kogoś, kto od czasu do czasu udzieli mu niewielkiego wsparcia bez wahania można zatrudnić sympatyczną sąsiadkę bez dyplomu lub panią, która opiekowała się także swoją mamą czy znajomą. Jeżeli jednak mamy do czynienia z leżącą starszą osobą, dobrze jest skupić się na tym, aby opiekun był osobą potrafiącą udzielić pierwszej pomocy, miał wiedzę medyczną i stosowne kwalifikacje. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czego warto wymagać. Bez wątpienia natomiast decydujące może okazać się pierwsze wrażenie i kontakt, jaki osoba, którą wybieramy złapie ze swoim przyszłym podopiecznym.

Decyzja o zatrudnieniu opiekunki dla osoby starszej nie jest łatwa, jednak może okazać się konieczna. Dobrze jest zatem sprawdzić jakie doświadczenia i umiejętności ma kandydat do pracy oraz, jeżeli jest taka możliwość po prostu zapytać o zdanie starszą osobę. Prywatna opieka dla seniora to bardzo popularne rozwiązanie w innych krajach, dlatego nie warto męczyć się wyrzutami sumienia, a kwestia kosztów, jakie będzie trzeba ponieść bardzo często może okazać się różna, w zależności od tego, w jaki sposób dogadamy się z opiekunem.

Explore More

Najlepsze właściwości buraka czerwonego: Poznaj ich tajemnice

Najlepsze właściwości buraka czerwonego

Burak czerwony, znany również jako burak, to wysoce odżywcza warzywo, które oferuje szeroki zakres korzyści zdrowotnych. Bogaty w witaminy, minerały, przeciwutleniacze i biologicznie aktywne związki, burak jest cennym dodatkiem do

Prawidłowe ciśnienie u osób starszych – normy. Czym różni się ciśnienie krwi od pulsu? Co na niskie ciśnienie?

prawidłowe ciśnienie i puls u osób starszych

Różne schorzenia i dolegliwości pojawiają się z czasem. Wraz z tym jak człowiekowi przybywa kolejnych lat. Nikomu nie trzeba przypominać o tym, aby regularnie odwiedzać lekarza, jeżeli dochodzi do nieprawidłowości.

Jak zachęcić dziecko do rysowania?

Jak zachęcić dziecko do rysowania

Rysowanie to jedna z najważniejszych umiejętności, którą może rozwijać każde dziecko. Nie tylko pozwala na kreatywne wyrażanie siebie, ale również przyczynia się do poprawy zdolności manualnych, koordynacji ruchowej, koncentracji i