Nowoczesne smartfony to najczęściej oferowane na rynku telefony komórkowe dzisiejszych czasów. Niestety w większości przypadków telefony te zarezerwowane są dla młodszych odbiorców niż dla osób w podeszłym już wieku. Telefon dla seniora to wcale nie taka prosta rzecz jak mogłoby się wydawać. Jak więc wybrać ten odpowiedni, który będzie dobrze służył, a jednocześnie też będzie miał potrzebne nam na co dzień funkcje? 

Prosty w obsłudze telefon dla seniora

Telefon komórkowy dla seniora powinien być nie tylko prosty w obsłudze, ale także posiadać przydatne na co dzień funkcje czy chociażby odpowiednie połączenia (np. bluetooth). Dobrze jest także wybrać model ze wzmocnioną obudową, która nie uszkodzi się nam w razie jakiegokolwiek upadku. Wiadomym jest także, że na rynku występują telefony komórkowe z różnymi systemami, które potrafią sprawiać trudności osobom starszym. W przypadku telefonu komórkowego dla seniora warto jest, wybrać ten model, którego system dana osoba już zna, lub jest on łatwy do opanowania. Wybierając telefon z systemem, którego senior do tej pory nie znał, będzie musiał się go nauczyć od nowa, co nie jest dobrym oraz praktycznym rozwiązaniem. Dobrym wyborem telefonu dla seniora jest aparat z klapką, który nie tylko jest dobrym rozwiązaniem w kwestii wytrzymałości (osłonięty ekran), ale także jest poręczniejszy w trzymaniu.

Kolejnym dość ważnym aspektem w tym przypadku jest też wybieranie modeli z dużą pojemnością baterii. Warto tutaj postawić na telefon, który nie będzie wymagał częstego ładowania oraz zapewni nam kontakt z osobą przez dłuższy czas. 

POLECAMY:  Ubezpieczasz mieszkanie? Sprawdź, jakie domowe akcesoria może objąć polisa

Dobry aparat w telefonie oraz dostępność prostych aplikacji pozwolą nam na lepszą komunikację. Przedni aparat umożliwia prowadzenie rozmów wideo, a warto postawić na telefon, który oferuje dobre nagrywanie obrazu. Jeśli chodzi o wbudowane aplikacje, należy sprawdzić, czy telefon jest kompatybilny z aplikacjami, które mogą być przydatne dla seniorów. Wystarczająca ilość wbudowanej pamięci pozwala na bezproblemowe korzystanie z urządzenia, zachowywanie zdjęć i pobieranie dowolnej aplikacji. Jeśli nie ma wystarczającej ilości pamięci, telefon może wysyłać wiadomości, które osobom starszym  mogą przeszkadzać. 

Polecane modele telefonów dla seniora

Wśród polecanych przez firmy telefonów komórkowych dla seniora znajdziemy kilkanaście ciekawych modeli. Jednakże skąd tak naprawdę wiedzieć, który będzie tym odpowiednim? Większość stron w internecie poleca telefon z klapką dla seniora, ale czy to tylko jedyne opcje? Nie. Wśród telefonów, które można znaleźć w ofertach salonów telefonii komórkowej, w przypadku seniorów znajdują się także modele takie jak na przykład: 

Smartfon OPPO Reno7 – jeden z prostszych modeli smartfonów, które z pewnością można polecić dla osób starszych. Telefon ma dość duży i czytelny wyświetlacz, pojemną baterię oraz wytrzymały na stłuczenia ekran,

PANASONIC KX-TU155EXRN – dużym atutem tego telefonu jest wyświetlacz z regulacją jasności. Ponadto jest on doskonałym wyborem dla osób z aparatami słuchowymi (możliwość połączenia),

MYPHONE Halo Easy Czarny-prosty w obsłudze telefon komórkowy z dużymi przyciskami klawiatury,

Alcatel 2057 4MB Dual-łatwy w obsłudze telefon z klapką oraz dużymi i czytelnymi przyciskami, 

Maxcom MS 459 LTE-smartfon dedykowany jest tym osobom, którzy szukają prostego w obsłudze modelu. Jest prostym w odbiorze odbiornikiem, gdzie wszystkie potrzebne nam funkcje są zawsze pod ręką.

Warto również pamiętać, że to tylko kilka z wymienionych modeli, które są odpowiednie oraz przystępne cenowo dla osób starszych. Na rynku telefonii komórkowej znajdziemy wiele interesujących modeli telefonów komórkowych dla seniora. 

POLECAMY:  Jak wybrać wygodny fotel dla starszej osoby?

Co powinien mieć telefon dla seniora

Wybierając telefony dla seniora, nie powinniśmy do końca kierować się tylko marką aparatu. W niektórych przypadkach ważniejsze znaczenie mają inne aspekty, które należałoby wziąć pod uwagę.

Z takich najbardziej oczywistych możemy wyróżnić, chociażby dostępną, fizyczną klawiaturę. Osoby starsze często mają problemy ze wzrokiem, używanie fizycznej klawiatury z dużymi przyciskami z pewnością ułatwi im kontakt z najbliższymi oraz swobodne korzystanie z urządzenia. 

Dość istotnym faktem, który należy brać pod uwagę przy kupnie telefonu, jest tutaj telefon dla seniora z dużym wyświetlaczem. Ma to wielki wpływ na komfort korzystania z urządzenia, więc decydując się na odpowiedni model, warto sprawdzić nie tylko wielkość ekranu, ale także to, czy wszystko na nim jest jasne i czytelne. Dobrze jest także dowiedzieć się, czy dany ekran nie będzie męczył wzroku u osoby starszej. 

Zwróć uwagę na …!

Dobrym rozwiązaniem jest też zakup telefonu z widocznym przyciskiem SOS. Telefony posiadające takiego typu rozwiązanie, są najlepszą opcją dla naszych babć czy dziadków. Dzięki temu mamy pewność, że w razie wypadku osoba starsza jest w stanie wezwać sama pomoc lub przekazać swoją lokalizację. 

Dobra i pojemna bateria jest zaletą każdego urządzenia elektrycznego. W przypadku wyboru telefonu dla seniora warto jest, zaopatrzyć się w model, który wytrzyma nam bez ładowania co najmniej kilka dni. Dobrze jest, również sprawdzić ile rozmów deklaruje w karcie produktu wybrany przez nas producent. Im dłuższy, tym lepszy i wydajniejszy. Dobrym zakupem będzie tu również opcja podkładki ładującej do naszego telefonu. Umieszczony w nich telefon ładuje się cały czas, gdy jesteśmy w domu, co sprawia, że telefon jest zawsze gotowy do użytku. Zaś opcja odkładania telefonu w to samo miejsce sprawi, że telefonu nie będziemy wszędzie szukać. 

POLECAMY:  Chodzik dla seniora - jak wybrać?

Warto, aby wybrany przez nas model miał solidny głośnik, który zapewni donośne i wyraźne dźwięki naszemu seniorowi. Dobrą opcją jest także, aby posiadał on funkcję głośnomówiącą, która sprawi, że oprócz rozmowy będzie można zająć się jeszcze innymi czynnościami. 

Choć większość telefonów dostępnych na rynku posiada sporą ilość wbudowanej pamięci, warto jest pamiętać, aby w telefonie dla seniora znalazł się także slot na kartę pamięci typu microSD. Wspomoże to istniejącą już pamięć w telefonie oraz pozwoli na wgranie i zachowanie większej ilości zdjęć. 

Fajnym rozwiązaniem jest także opcja połączenia bluetooth w naszych telefonach. Zastosowanie tego typu rozwiązań jest też ciekawą opcją dla naszych seniorów, chociażby poprzez połączenie telefonu wraz z zegarkiem na ręku. Dzięki temu senior będzie wiedział, gdy na przykład jego telefon dzwoni.

Telefon dla seniora – ranking 2023

Wśród proponowanych najlepiej sprzedających się telefonów dla seniora, ranking w 2023 roku wzbogaciły takie modele jak: 

  • Nokia 150, 
  • MaxCom MM462BB,
  • myPhone Halo Easy,
  • Alcatel 2057 4MB Dual,
  • Nokia 8210 48MB/128MB Dual Sim,
  • Alcatel 2057 4MB Dual Sim.

Wybierając model telefonu dla seniora, warto wziąć wszystkie wymienione aspekty pod uwagę. Telefon komórkowy dla seniora ma nie tylko być ładne i elegancki, ale przede wszystkim funkcjonalny oraz poręczny. Tak jak w przypadku chodzika dla seniorów musi spełniać swoją funkcję !

 

Explore More

Dzień Wiedźmy: Czarujące Święto Pełne Magii i Wiedzy

Dzien Wiedzmy Czarujące święto pełne magii i wiedzy
11 lipca, 2023 0 Comments 0 tags

W obchodach ”Dnia Wiedźmy: Czarującego święta pełnego magii i wiedzy” czarownice i ich głęboka wiedza są hołdowane 16 listopada. Ten dzień służy jako hołd dla tych historycznie prześladowanych kobiet, które

Jak długo ważne jest skierowanie do specjalisty i na badania?

ile ważne jest skierowanie
25 maja, 2023 0 Comments 0 tags

Problemy ze zdrowiem mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Większość osób udaje się w tym przypadku do lekarza pierwszego kontaktu, który – jeśli zaistnieje taka potrzeba – wydaje skierowanie

Jak wybrać wygodny fotel dla starszej osoby?

wygodne fotele dla starszych osób
20 maja, 2023 0 Comments 0 tags

Osoby starsze, wraz ze spadkiem aktywności fizycznej, coraz więcej czasu spędzają w pozycji siedzącej. Warto zadbać o odpowiedni fotel, który nie tylko zapewni komfort seniorowi, ale również ułatwi codzienną opiekę