Bóle stawów to zjawisko, które wielu osobom dają mocno w kość. Często są one powodem wieku. Seniorzy chętnie opowiedzą o tym, jak na co dzień zmagają się z takimi przypadłościami fizycznymi. Jednak nie tylko osoby starsze mają ten problem, ale m.in. osoby, które na co dzień pracują fizycznie. Chyba ciężko wyobrazić sobie ten fakt, że za ból stawów mogą być odpowiedzialne…warzywa. W końcu tyle mówi się o tym, że powinno się je jeść. Warto więc sprawdzić, jakich warzyw należy unikać, aby nie pogłębiać bólu w stawach.

Dieta a problemy i ból stawów

Czasem ból stawów spowodowany jest przewlekłymi chorobami. Jeżeli ktoś ma je już faktycznie rozpoznane, powinien regularnie przyjmować leki. Takie, które zostaną wskazane przez odpowiedniego lekarza. Jednak nie tylko farmaceutyki będą w tym przypadku potrzebne. Liczy się także odpowiednia dieta. Trzeba zwrócić uwagę na to, co każdy człowiek jest w stanie znaleźć na swoim talerzu każdego dnia. Nieprawidłowa dieta może powodować powiększenie bólu związanego ze stawami.

Jeżeli ktoś nie będzie dbał o swoją dietę, a ma faktycznie problemy ze stawami, może prowadzić do rozwoju m.in. dny moczanowej, która może utrudniać poruszanie się. Przy dnie moczanowej ma się do czynienia z ogromnym bólem, który koncentrować się może w rejonie kolana i/lub w okolicy dużego palca od stopy. To nie jedyna choroba, która związana jest z bólem stawów i nieprawidłową dietą. Mowa tu także problemach z kręgosłupem i zapaleniem stawów. Dzięki temu, że ktoś będzie zwracał uwagę na to co je, ma szansę na to, aby tego typu problemy zniknęły. Na tyle, że w przyszłości będzie można odstawić leki.

POLECAMY:  Zwrot za leki dla seniorów - Świetna Wiadomość! Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i odliczyć ulgę na leki na PIT

Których warzyw lepiej unikać ze względu na stawy?

Może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ale jest spora ilość produktów, jakie są w stanie zaszkodzić stawom. Czy to oznacza, że człowiek nie może nic jeść? Oczywiście, że nie. Nie trzeba rezygnować ze wszystkich produktów. Wystarczy tylko podejść do tego tematu w konkretny sposób, aby zdać sobie sprawę z tego, że sztywność stawów może być tak naprawdę już niedługo przykrym, odległym wspomnieniem.

Z jakich warzyw należy zrezygnować z pierwszej kolejności. Numerem jeden są ziemniaki. Do grona, które należy kompletnie wykluczyć są pomidory, bataty i papryka. Warto zrezygnować także z bakłażanów. Jeżeli ktoś spożywa te warzywa w nadmiernej ilości, może mieć gotową odpowiedź na to, że stawy tak mocno ostatnio dają w kość. Powodem jest solanina, która w tych warzywach występuje w ogromnej ilości. Jeżeli ktoś jeszcze nie wie co to jest, winien wiedzieć, że ma do czynienia z alkaloidem. Jego zadaniem jest odkładanie wapnia w tkankach. Teraz już wiadomo dlaczego, w stawach pojawia się nadmierna sztywność, która powoduje tak ogromny ból.

Oprócz tych warzyw, należy również zrezygnować z białej mąki. Ciężko się z tym pogodzić, ale dla własnego dobra ograniczenie glutenu, który odpowiedzialny jest także za zaburzenia trawienia i nadwrażliwość. Do wyboru jest na szczęście ogromna ilość produktów pełnoziarnistych, jakich moc nie będzie miała tak szkodliwego wpływu na stawy. Kawa, herbata, czekolada i napoje typu cola – tak uwielbiane napoje przez wielu ludzi, również powinny iść w odstawkę. W końcu człowiek robi to dla własnego zdrowia. Wśród produktów, jakie jeszcze są w stanie zaszkodzić, można wymienić: groch, ciecierzyca, zielony groszek, suszone owoce, podroby, kostki rosołowe i inne produkty instant, wędzone ryby i mięsa, szparagi, bób, szpinak oraz grzyby.

POLECAMY:  Nocne skurcze nóg u osób starszych - bolący problem

Warzywa które pomogą utrzymać dobrą kondycję stawów

Skoro tyle produktów spożywczych już zostało wykluczonych, to czas na to, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę można jeść. Na samym początku należy wymienić czosnek oraz cebulę. To fakt, że zapach tych warzyw nie zalicza się do zachęcających. Jednak nie można zapomnieć o tym, że dostarczają one przeciwutleniaczy. To one są w stanie uchronić komórki przed stanem antyoksydacyjnym. Warto zapoznać się z tym tematem, jeżeli ktoś ma do czynienia z przedłużającymi się stanami zapalnymi. Wśród innych warzyw, jakie zalecane są dla osób, które mają problemy ze stawami, zalicza się: marchewkę, groszek zielony, sałatę lodową, ogórek zielony. Zdrowe propozycje, jakie można pod różnymi postaciami spożywać każdego dnia.

Oprócz wyżej wymienionych warzyw, w codziennym menu może zagościć gotowany ryż brązowy, jabłka pod wszelkiego rodzaju postaciami (np. na surowo lub gotowane), czarne porzeczki, banan, kiwi. To nie koniec dozwolonych rzeczy. Na śniadanie z wielką przyjemnością będzie można spożyć jogurt naturalny, który dla smaku można doprawić cynamonem. Jako drugie śniadanie lub tzw. przegryzkę, można pozwolić sobie na orzechy laskowe. Na kolację można podać tuńczyka w sosie własnym lub jajka gotowane (albo obydwa naraz). Zalecana jest także oliwa z oliwek i olej lniany,

Do wyboru jest jeszcze wiele innych produktów, jakie można spożywać, mając do czynienia ze stawami. Na pewno tą kwestię powinno się omówić z lekarzem, który na bieżąco będzie kontrolował stan zdrowia osoby mającej problemy ze stawami.

Explore More

Wysoki poziom cholesterolu i stres. – Jak sobie poradzić?

cholesterol
3 sierpnia, 2023 0 Comments 0 tags

Czujesz się zestresowany i martwisz się o poziom cholesterolu? Nie jesteś sam. Wysoki cholesterol, znany również jako „wysoki poziom cholesterolu”, to poważny problem zdrowotny, który może zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zwrot za leki dla seniorów – Świetna Wiadomość! Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i odliczyć ulgę na leki na PIT

dziadkowie
31 lipca, 2023 0 Comments 0 tags

Czy jesteś starszym obywatelem, który z trudem radzi sobie z rosnącymi kosztami niezbędnych leków? Cóż, nie jesteś sam. W 2023 roku ceny leków farmaceutycznych nadal rosną, co powoduje trudności finansowe

Jak wzmocnić starszą osobę – Skuteczne Sposoby!

dziadkowie
4 sierpnia, 2023 0 Comments 0 tags

Witajcie! Dzisiaj chcemy porozmawiać o tym, jak wzmocnić nasze ukochane starsze osoby. Wiemy, że starzenie się może być trudne i przynosi ze sobą wiele wyzwań. Jeden z najważniejszych aspektów dbania